Europoslanci projednali Babišův střet zájmů. K čemu se došlo, vás zaskočí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Europarlament
Zdroj: Shutterstock.com

Poslanci europarlamentu se na středeční schůzi společně s Evropskou radou a Evropskou komisí věnovali mimo jiné i střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Většina zákonodárců kritizovala postup českých úřadů a žádala pozastavit další platby pro společnost Agrofert z premiérova svěřenského fondu.

Europoslanci projednávali Babišův střet zájmů v reakci na v dubnu zveřejněnou zprávu Evropské komise, podle které má premiér stále přímý i nepřímý vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Kompletní zastavení dotací pro Česko

Během více jak hodinu dlouhé debaty se ke střetu zájmů Andreje Babiše vyjádřilo několik zákonodárců. Komisař pro rozpočet Johannes Hahn například uvedl, že Evropská komise chce zavést nové způsoby, jak unijní peníze chránit.

„Nejvyšší prioritou komise je ochránit peníze daňových poplatníků. Podnikne všechny dostupné kroky, aby tak učinila,“ řekl Hahn na jednání.

Agrofert o unijní dotace v minulých letech několikrát žádal. České úřady mu dokonce peníze již v několika případech vyplatily. Evropská komise však žádné peníze neproplatila Česku a ani to nemá v plánu právě kvůli údajnému vlivu premiéra na chod firmy.

Europoslanci však dnes diskutovali spíše o tom, že žádná z členských zemí EU nemůže mít premiéra ve střetu zájmů, protože je to proti unijním zásadám.

Podle většiny zákonodárců české úřady proti střetu zájmů nezasahují dostatečně, a hrozí proto zastavení všech dotací nejen pro Agrofert, ale i pro všechny české firmy.

Šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová na schůzi řekla, že v Česku fungují „oligarchické struktury, které těží z přidělování evropských či státních dotací“.

Střet zájmů

Andrej Babiš i jeho vláda výsledky auditu Evropské komise, podle které je premiér ve střetu zájmů, dlouhodobě odmítají. Ministerstvo průmyslu a obchodu nově plánuje napadnout audit u mezinárodního soudu, protože zpráva nemá právní podstatu, ale formálně je pouze doporučením.

Brusel však i přesto odmítá Agrofertu platit dotace ze strukturálních fondů. I nadále však holdingu z EU putují přímé platby pro zemědělce.

„Takže je (Babiš) s nevyřešeným střetem zájmů stále jedním z největších příjemců z EU fondů, to je nepřijatelné,“ prohlásil na schůzi německý zelený europoslanec Daniel Freund.

Autor: Petr Hejčl



Související články