Evropští lídři chtějí po Česku v rámci předsednictví Radě EU neformální summit na našem území

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rakusa fiala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Česká republika se co nevidět zhostí předsednictví v Radě EU. Evropští lídři už teď požádali premiéra Petra Fialu, aby v rámci předsednictví sjednal neformální summit, na kterém by se probrala širší spolupráce s nečlenskými státy. V rámci podzimního jednání v Praze by mohla být řešena především otázka Ukrajiny.

Půlroční předsednictví v EU začíná České republice za týden. Pak nastane období, ve kterém se bude česká vláda snažit udělat co nejvíce plánovaných kroků a prohloubit tak nejen naši spolupráci s Unií, ale především vzájemné vztahy všech zemí.

„Blížící se předsednictví se projevilo při  čtvrtečním jednání o konceptu širší Evropy, kdy jsem byl požádán, abych spolu s francouzským prezidentem Macronem a předsedou Evropské rady Michelem připravil koncept neformálního summitu, který by se na této bázi mohl konat v Praze,“ řekl novinářům Fiala.

„Myslím, že je to velmi důležité a byl by to dobrý vstup do našeho předsednictví,“ dodal. Rozhodně tím ale podle jeho slov nepadá myšlenka na summit s Ukrajinou. Koncept širší Evropy by totiž mohl zahrnovat právě i tuto zemi. Čelní představitelé Evropy se na jeho přesné podobě ale musejí teprve dohodnout.

Podpora politického dialogu a další spolupráce

Čtvrteční jednání bylo předsedou rady Charlesem Michelem označeno za velmi kladné. Podle jeho slov se ukázala jednota a vzájemná podpora, pokud vše půjde dál tímto tempem, měly by kroky vést k podpoře politického dialogu a sjednocení spolupráce.

Michel mimo jiné uvedl, že se velmi těší na spolupráci s českým předsednictvím, které hodlá pokračovat ve Francií navrženém projektu o širší Evropě. Ten by měl pomoci především zemím, které usilují o členství v EU.

Historický moment

Na čtvrtečním jednání došlo mimo jiné ke schválení kandidatury Ukrajiny a Moldavska do Evropské unie. Na druhou stranu šest zemí z Balkánu se pozitivní odpovědi nedočkalo. Fiala označil schválení ukrajinské a moldavské kandidatury za historický moment.

Obě země požádaly o vstup do EU po začátku ruské invaze na Ukrajinu. „Ukazuje to, že sdílíme stejné hodnoty, že jsme otevřeli dveře Evropské unie těmto zemím a také evropskou budoucnost a perspektivu,“ okomentoval situaci český premiér.

Poslední české předsednictví EU se konalo v roce 2009. Tehdy spustil náš stát projekt podobný širšímu evropskému společenství. Nyní tak nejen naše vláda, ale i ostatní země doufají v nějaký výraznější posun v tomto ohledu.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, Novinky, ČTK

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články