Faltýnek odmítl, že by usiloval o tajný podíl firmy. Podle Seznam Zpráv to však bylo v jeho diáři

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jaroslav faltynek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Server Seznam Zprávy 5. dubna zveřejnil, že se mu podařilo dostat se k deníku předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. O den později server zveřejnil první část jeho obsahu. V deníku se údajně píše i o nezákonném ovlivňování dotací. To dnes Faltýnek popřel. Pravost deníku však nevyvrátil.

Reportérovi Janku Kroupovi ze Seznam Zpráv se údajně podařilo během několikaměsíční investigace získat zápisky z diáře šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Jejich odkrytí by měl přinést v sérii několika reportáží.

Zatím zveřejnil první. V té mimo jiné píše o údajném ovlivňování dotací nebo nastiňuje, že Faltýnek usiloval o skrytý podíl ve firmě Medihope.

Požádal ho starosta

V reakci na údajné zjištění tak dnes vystupoval ve sněmovně. Zde řekl, že měl někdo nejspíše přístup k jeho zápiskům, které pak ofotil a předal nebo zpeněžil. Dodal však, že je to pouze spekulace.

Faltýnek dnes pravost diáře nepopřel. Řekl však, že se nedopustil ničeho nezákonného. Pouze se prý zajímal o projekty ze svého okolí.

Potvrdil, že lobboval například za sportovní centrum v Prostějově, odkud pochází, nebo zjišťoval podrobnosti o dotaci pro Jeseník.

„My nemůžeme jako poslanci, když nás požádá starosta města, se zeptat, jestli ta žádost je v pořádku?“ ptal se například při své obhajobě na sněmovním plénu.

„Beru to s rezervou“

Seznam Zprávy se ještě před zveřejněním první reportáže na diář pana Faltýnka ptaly i premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten řekl, že neví, o co jde.

„Je potřeba s ním o tom mluvit, já o tom ale slyším poprvé,“ reagoval předseda vlády na dotaz reportérky Kristiny Cirokové ohledně Faltýnkova deníku.

Později uvedl, že by Jaroslav Faltýnek musel z funkce odejít, pokud by se podezření Seznam Zpráv ukázalo jako pravdivé. „Ale jelikož znám vašeho redaktora a jeho kreativitu… tak to beru s velkou rezervou,“ doplnil Babiš na tiskové konferenci.

Faltýnek byl dříve i místopředsedou hnutí ANO. Z tohoto postu však rezignoval po schůzce s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, jež se odehrála v restauraci, která byla ale kvůli protiepidemickým opatřením v té době zavřená.

Autor: Petr HejčlSouvisející články