Zeman, Babiš a Havlíček chtějí pustit do stavby Dukovan Rusko. Bezpečnostní služby před tím varují

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dukovany
Zdroj: hornyak / Shutterstock.com

Miloš Zeman, Andrej Babiš a Karel Havlíček se očividně podle dostupných informací rozhodli největší zakázku ohledně stavby jaderné elektrárny Dukovany nabídnout i Rusům. Přitom tajné bezpečnostní služby právě před nimi varují. Může to vypadat i jako největší zrada České republiky od roku 1989, píše o tom forum24.cz.

Do stavby jaderné elektrárny Dukovany hodlají do výběrového řízení pustit i ruskou společnost Rosatom. Právě před ním ale v minulosti už několikrát varovaly české bezpečnostní služby kvůli silnému bezpečnostnímu riziku.

Jako bezpečnostní riziko Rusko vnímá například ministr zahraniční Tomáš Petříček, BIS, vojenské zpravodajství, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a další.

I přesto to Miloš Zeman, Andrej Babiš a Karel Havlíček to neřeší. „Tajné služby jsou proti, bezpečnostní experti vydávají varování za varováním. Zemana, Babiše a Havlíčka to ale nezajímá. Mají svůj názor. Dokumentaci týkající se dostavby Dukovan chtějí poslat do Moskvy,“ informuje o tom forum24.cz.

Jde o zradu národních zájmů

Žádná z vyšších institucí včetně několika odborníků z řad bezpečnosti Ruskou federaci do tendru o dostavbu nedoporučují. Přesto, půl roku před volbami, jí dal prezident republiky, současný premiér a ministr průmyslu zelenou. Všichni experti a tajné služby říkají, že zvát Rusko do tendru na dostavbu Dukovan je vážné bezpečnostní riziko pro Českou republiku,“ píše forum24.cz s tím, že tuto situaci nejde možná brát jinak než jako zradu národních zájmů.

Server také informuje o tom, že to na první pohled může vypadat, že se jedná o problém, za kterým stojí ministr průmyslu Karel Havlíček. Věc se má ale podstatně jinak. Podle všeho pouze dělá to, co mu řekne premiér Babiš, který jedná v zájmu prezidenta, kterého se snaží poslouchat.

Podle webu za tímto rozhodnutím stojí naše hlava státu. „Tato zrada vlastní země evidentně plyne z neveřejných, ale vysoce pravděpodobných závazků Miloše Zemana, které vůči Rusku učinil za podporu při volbě prezidentem. Ať už šlo o peníze na kampaň nebo masívní podporu ruských a proruských dezinformačních médií,“ píše.

Na co se budou ptát naše děti

V současné situaci se Česká republika nachází v poměrně nepříjemné situaci. Zatím co nás chránící složky napříč celým systémem varují před tímto „nákupem“, vrcholné hlavy státu dělají naprostý opak a dává to naši zem do nebezpečné pozice.

Jaký to bude mít dopad, se můžeme jen domnívat, za aktuální situace se musí pouze počkat, jak výběrové řízení dopadne. „Právě teď se v České republice odehrává zásadní dějinná událost. Taková, o jaké se za čas budou děti učit ve škole?“ píše forum24.cz

„Takže oni se po čtyřiceti letech bolševické totality pod ruskou nadvládou ze všech sil osvobodili a po dalších třiceti letech neposlechli svoje experty a znovu se svázali s Rusy, aby jim odevzdali klíčovou kontrolu nad svojí energetikou,“ ptá se server sám sebe, protože situace je opravdu zvláštní.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články