Fiala pozval na společný oběd 9 svých předchůdců. Setkání premiérů proběhlo v klidu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala k 30. výročí samostatné České republiky pozval včera v podvečer do Kramářovy vily 9 svých premiérských předchůdců ke společné večeři. Uvedl, že ačkoli mají každý trochu odlišné názory, považuje za vhodné, aby se k oslavám významného dne sešli všichni.

„K 30. výročí samostatné České republiky jsem pozval do Kramářovy vily bývalé premiéry. Navzdory tomu, že máme rozdílné názory, pokládám za dobré, aby v této slavnostní chvíli byli pohromadě všichni, kteří stáli v čele vlády, a abychom společně oslavili tento významný svátek,“ napsal Fiala na svém twitteru.

Společného setkání se zúčastnili kromě Petra Fialy také Andrej Babiš, Miloš Zeman, Václav Klaus, Jan Fischer, Petr Nečas, Miroslav Topolánek, Jiří Paroubek, Jiří Rusnok a Vladimír Špidla.

Nejen o politice

Se svými předchůdci Fiala hovořil údajně jak o současné situaci, o politice, válce na Ukrajině a energetické krizi, tak ale zároveň o obecných věcech. Kromě té pracovní debaty tak prý vedli i hovor přátelský.

„Nebavili jsme se jen o aktuálních politických tématech, ale většina naší diskuse se týkala obecnějších otázek. Bavili jsme se i o historii, literatuře a podobných věcech,“ cituje slova premiéra web vlády.

Republice se daří

I když se jednalo o setkání premiérů, kteří se ne vždy na všem shodli a jejich názory jsou v lecčems odlišné, na jednom se shodli všichni. Česká republika je v současné době ve velmi dobrém stavu. „Myslím, že to je krásné výročí, republice se daří,“ řekl expremiér Jiří Rusnok podle iDNES.

Večeře se z bývalých premiérů nezúčastnili pouze tři: Stanislav Gross, který zemřel v roce 2015, dále nedorazili ani Josef Tošovský a Bohuslav Sobotka. Po večeři se současní i bývalí političtí představitelé sešli na koncertě v pražském Rudolfinu.

Příjemné nečekané setkání

Někteří politici se setkání zpočátku obávali, nakonec ale podle jejich slov dopadlo velmi dobře. Například Topolánek na svém twitteru uvedl: „Pro všechny, kteří tam nebyli. Bylo to nakonec příjemnější než jsme čekali a méně vyhrocené než jsme se obávali. Určitě riskantní, ale skvělý nápad, Petře.“

Občané ČR si pak ze setkání povětšinou dělají legraci. „Sakra, u toho bych chtěl být. Sledovat, jak se u oběda baví Zeman se Špidlou, Topolánek s Paroubkem, Klaus s Fialou nebo Sobotka s Babišem… Dal bych jim k tomu malou ochranku,“ napsal někdo v komentářích na iDNES.

Zdroj: Twitter, Vláda ČR, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články