Fiala předstoupil před poslance EU. Prioritou je zmírnit dopady války na všechny občany

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
evropska unie
Zdroj: Shutterstock

Český premiér Petr Fiala předstoupil ve středu před poslance Evropského parlamentu ve Štrasburku. Přednesl na úvod českého předsednictví v Radě EU proslov, ve kterém znovu potvrdil, čemu se chce Česká republika věnovat a jaké jsou její priority v rámci úřadu. Řekl, že Česko zaujímá roli moderátora, který pomůže nalezení potřebných kompromisů v případě války Ruska a Ukrajiny.

Na úvod Fiala pochválil sjednocení zemí, které je v současné situaci více než důležité. Ohodnotil zásah proti ruské agresi a označil ho za naději pro Ukrajinu, která nyní potřebuje pomoc nás všech. Dodal, že si uvědomuje, že přijetí sankcí vůči Rusku nebylo pro některé státy snadné.

„Naše hodnoty nejsou samozřejmé. Je potřeba je denně hájit,“ uvedl podle záznamu projevu dostupném na webu vlády ČR. „Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ řekl s tím, že je třeba řešit daleko více problémů.

EU nás chrání

Premiér uznal, že si je dobře vědom toho, jak nás Evropská unie chrání před těmi nejhoršími následky války.

„Když jsem 15. března společně s polským a slovinským premiérem navštívil prezidenta Zelenského v Kyjevě, viděl jsem na vlastní oči hrdinství Ukrajinců, kteří bojovali a stále bojují za právo na existenci a také za právo patřit k západním demokratickým zemím. To pro mě bylo připomínkou, že naše hodnoty nejsou samozřejmé a je třeba je denně hájit,“ řekl.

Poté objasnil, proč si Česká republika zvolila jako své motto pro předsednictví slova Evropa jako úkol. „Skutečně, Evropa má před sebou mnoho úkolů. A podobně má před sebou mnoho úkolů české předsednictví v Radě,“ objasnil.

Jedním z hlavních úkolů je podle Fialy najít silnou a společnou jednotu v opatřeních, která co nejvíce zmírní dopady války nejen na Evropskou unii, ale také na všechny občany všech států. A to především z hlediska ekonomického a politického.

Uprchlíci a poválečná obnova Ukrajiny

„Ruská agrese přímo či nepřímo ovlivňuje všechny státy Evropy. Mezi její přímé důsledky patří i nejmasivnější uprchlická vlna od 2. světové války. Česká republika je jednou ze zemí s největším počtem ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel. Ti tvoří přes 3,5 % naší populace,“ připomněl premiér.

Proto je podle jeho slov na prvním místě zvládnutí uprchlické vlny a poté poválečná obnova Ukrajiny. Kromě toho se ale Česká republika bude v rámci předsednictví v Radě EU věnovat také zavedení energetické bezpečnosti, posílení obranných kapacit a vymezení nové ekonomické strategie.

„Nesmíme zapomínat ani na ty občany, na které bude mít válka zásadní sociální dopad. Nesmíme zapomínat na chudé a potřebné. Mohu vás ubezpečit, že i těmto otázkám se v rámci předsednictví chceme a budeme systematicky věnovat,“ zakončil Fiala proslov.

Zdroj: Vláda České republiky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články