Fotbalisté a fanoušci FK Pardubic mají konečně zrekonstruovaný stadion. Lidé ale mají výhrady k jeho velikosti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pardubice Fotbal
Zdroj: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Pardubičtí fotbalisté a také jejich fanoušci mohou slavit. Po několikaletém harcování mají konečně svůj vlastní stadion odpovídající současným ligovým standardům. Rekonstrukce nebyla vůbec snadná, neboť se musela řešit také s památkáři a nepříjemně do ní samozřejmě zasáhla i inflace. Fanoušci jsou rádi, že už budou moci konečně fandit doma, jisté výhrady ale přesto mají.

Dva a půl roku neměli fotbalisté FK Pardubice žádný domácí stadion, který by měl vyhovující podmínky pro tuzemskou nejvyšší fotbalovou ligu. Na svá utkání si tak museli půjčovat stadion vršovického Ďolíčku. Tomu je ale nyní konec.

„S Bohemkou jsme měli velmi dobré vztahy, všichni tam pro nás dělali maximum. Přesto to pro nás bylo unavující, hráli jsme vlastně pořád venku. Hráči i vedení teď mají odpovídající zázemí. Konečně bude pardubický tým braný jako ligový,“ pochlubil se České televizi sportovní ředitel FK Pardubice Vít Zavřel.

Na čtyři tribuny se vejde až 2700 diváků

Stadion se rekonstruoval více jak 3 měsíce. Vysoutěžená cena 313 616 000 se během stavby navýšila o 30 milionů korun. Celou částku zaplatilo Statutární město Pardubice, které je majitelem nejen samotného stadionu, ale také pozemků pod ním.

„Stadion se dělí na čtyři tribuny: ‚Západ‘ (rekonstruovaná historická stavba, obsahuje prostory pro týmy, média, zajištění produkce utkání a VIP prostory); ‚Východ‘ (velká tribuna směrem k Tyršovým sadům s kapacitou cca 2700 diváků, rozdělená do dvou bloků,“ uvádí na svých webových stránkách klub.

Dále ještě budou k dispozici dva menší sektory za brankovištěm, a to „Sever“, který bude určen především pro domácí fanoušky, a „Jih“ určený pro fanoušky hostů.

Původní tribuna se musela zachovat

Rozdělení hlavní tribuny si vymohli památkáři. Ti totiž chtěli, aby byl zachován průhled na historickou tribunu, která nese označení „Brána borců“. Kvůli jejímu statusu historické památky musela být tato stavba zachována, svou funkci už ale plnit nebude. Město ji přesto chce zrekonstruovat.

„Stala se nedílnou součástí celého areálu při jeho otevírání v roce 1931, a teď je mimo stadion. Doufám, že se vrátí ke svému životu. V nedávných dnech město Pardubice představilo velice krásný projekt, jak by mohla vypadat. V jejích útrobách by mohly být sport bar, fanshop,“ nastínil Pardubickému deníku historik Radek Klier.

Některým lidem se zdá stadion příliš malý

Fanoušci ale nejsou z rozdělení hlavní tribuny příliš nadšení. Mají totiž pocit, že se tím zbytečně snížila kapacita fotbalového stadionu.

„4600 sedaček na takové město a nový stadion? To asi počítají, že spadnou a v druhé lize nikdo nebude na ně chodit,“ myslí si diskutující ze Sport. „Kapacita měla být při nejhorším tak 7000 a při nejlepším 8500! Jo, dá se přistavět, ale za kolik mega už nikdo nenapíše,“ obává se v diskuzi na facebooku Pavel.

Jiní jsou ale spokojeni. „Kapacita stačí,“ myslí si Zdeněk. „Pěkný stadion, jen co je pravda. Ať se na něm daří,“ těší se fanoušek Honza. „Já myslím, že je to pěknej malej stadionek. Fanouškům to postačuje, oproti tomu, na co tam byli zvyklí chodit. A pro tým určitě pokrok v kvalitě zázemí,“ uzavřel uživatel Vít.

V sobotu se tak odehraje úplně první zápas Pardubic na jejich domácím stadionu. A rovnou se začne pěkně zostra. S domácími, kteří jsou momentálně na posledním místě tabulky, přijede změřit síly první Slavia. Není proto divu, že se hráči i fanoušci nemohou dočkat.

Zdroj: FK Pardubice, Pardubický deník, Česká televize, Sport, Facebook

Autor: Markéta Mladá



Související články