Na fotbalovém MS poprvé v rolích rozhodčí stanuly tři ženy. Historický okamžik ocenily ony samy i většina fanoušků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stephanie Frappar
Zdroj: Profimedia

Čtvrteční utkání Německa s Kostarikou na fotbalovém mistrovství světa bylo z jednoho důvodu velmi ojedinělé. Úplně poprvé se v pozicích rozhodčí objevily tři ženy. Francouzka Stephanie Frappart, její první asistentka Brazilka Neuza Back a druhá asistentka Mexičanka Karen Diaz.

Ačkoli jako čtvrtý arbitr v zápasu nastoupil muž, konkrétně Hondurasan Said Martínez, jednalo se o velkou událost, která zatím nemá ve světě fotbalového mistrovství obdoby, připomínají třeba Seznam Zprávy.

„Je to skvělý pocit a velká čest být hlavní rozhodčí takto významného zápasu. Cením si toho nejen já, ale i má rodina. A doufám, že jde o významný krok, který pomůže v budoucnu ženským rozhodčím získat trochu respektu,“ uvedla pro CNN Stephanie Frappart.

Velký krok pro ženy

Podle hlavní rozhodčí čtvrtečního zápasu je pro ženy velkým krokem, že právě ženy mohly koučovat tento velký zápas. Pro The Guardian uvedla, že jde pro FIFU o znamení, aby i ženy měly ve světě sportu slovo. „Jsem sice menší a slabší než muži, ale je mě pořádně slyšet,“ říká.

Zároveň podotýká, že kvůli tomu, že je ženou, nevnímá zápasy nijak jinak a ani její jednání vůči hráčům na hřišti tak není jiné, než kdyby zápas řídil muž. Podle mnoha zahraničních serverů je zápas, ve kterém se v pozici rozhodčích ocitly tři ženy, doslova utvářením historie.

„Utváříme historii. Stephanie Frappart se stala první ženskou hlavní rozhodčí na MS světa ve fotbale!“ napsal například na twitteru server DW Sports. A událost ocenila i řada fanoušků, podle kterých mělo k něčemu podobnému dojít už dávno.

„Ve skutečnosti více než hrdost bychom měli cítit stud. Stydím se za to, že nám to trvalo tolik let přijmout ženy v tomto ohledu za rovné mužům,“ napsal například jeden uživatel pod příspěvkem uživatele Sky Sports WSL. Další pak dodal: „Navíc je Frappart stejně daleko lepší než někteří mužští rozhodčí.“

Ne všichni ale tento názor zastávají. Objevilo se pár negativních komentářů, podle kterých by měli sudími zůstat nadále pouze muži. „Dobře, možná se tyhle ženy zapsaly do historie, nechtěl bych to ale vidět příliš často. Rozhodčí je mužská práce,“ protestuje jeden z fotbalových fanoušků.

„Není to nic osobního. Mimochodem by se tento experiment nejspíš nedal praktikovat v zápasech s nějakými super silnými a mužnými týmy jako Brazílie nebo Chorvatsko. S Německem to bylo snadné,“ dodal ke svým slovům.

Většina lidí ale s jeho názorem nesouhlasí a ženy by podle nich měly dostávat úplně stejné příležitosti jako muži. A je jedno, zda jde jen o malé fotbalové zápasy, nebo zápasy na mistrovství světa. „Žijeme ve 21. století. Měli bychom se přenést přes některé stereotypy, které stejně nedávají smysl,“ píše se v jednom z komentářů.

Zdroj: FIFA, Seznam Zprávy, CNN, Pro The Guardian, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články