Generální ředitel Roman Knap po dohodě s Vítem Rakušanem skončí ve funkci na konci září. Souvislost s Redlem odmítl

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Roman Knap
Zdroj: Profimedia

Kvůli schůzce s obviněným podnikatelem Michalem Redlem se Vít Rakušan rozhodl odvolat generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Ministr to oznámil v neděli dopoledne v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Ale ještě ten samý den odpoledne svá slova označil za ukvapená. I přesto se na dnešním jednání s Knapem domluvili na ukončení jeho působení ve funkci ke konci září.

„Nepotřebuji řešit politiku a snahu o záchranu jednotlivých politiků. Jde mi o poštu, důvod k rezignaci nevidím,“ říkal ještě včera Knap, který je ve funkci generálního ředitele pošty od roku 2018.

Odchod Knapa prý nemá souvislost s Redlem

Dnes však došlo k setkání Knapa s Rakušanem, po kterém Knap oznámil svůj konec s tím, že výměna generálního ředitele byla již dlouho v plánu.

„S panem ministrem jsme se dohodli, že poštu s plným mandátem budu řídit do konce září. Za tuto dobu budou předloženy všechny materiály, které jsou potřeba k tomu, aby pošta mohla nastartovat zásadní reorganizaci,“ řekl po jednání Knap a zdůraznil, že „téma Redl už neexistuje“.

Odmítl tak souvislost mezi svým odchodem a setkáním s podnikatelem Redlem. To potvrdil po jednání i Rakušan.

„My jsme změny v České poště avizovali už před dvěma měsíci,“ připomněl přítomným novinářům. Den předtím však ve zmiňovaném pořadu uvedl, že informace o setkání Knapa s Redlem urychlilo jeho rozhodování.

Nakonec však prý Rakušan Knapovo odůvodnění schůzky přijal. A jak Knap schůzku se stíhaným podnikatelem vysvětli?

„Schůzka proběhla tak, že jsem nešel na schůzku s panem Redlem. Šel jsem na schůzku s obchodním partnerem – se svými podřízenými. Ta firma provozuje síť Pošta Partner, můj podřízený má na starosti celou tuto agendu. Pan Redl přišel později, na chvilku k nám přisedl, položil běžné otázky a zase odešel,“ uvedl Knap.

Reorganizace České pošty

Rakušan již po nástupu do funkce zahájil obměnu orgánů České pošty, když na začátku února odvolala osm lidí z patnáctičlenné dozorčí rady České pošty.

Odvolání odůvodnil tím, že se jednalo o „politické trafikanty“, které nyní nahradili odborníci.

Aktuálně se dle svých slov chystá najít „zkušeného manažera, který bude natolik zkušený, rázný a dobrý, že se mu povede Českou poštu posunout o kus dál“.

„Pokud se podíváme na situaci České pošty, myslím, že změna v managementu jí prospěje a nový člověk může reprezentovat nový směr,“ dodal Rakušan s odkazem na skutečnost, že v posledních letech státní Česká pošta hospodaří v červených číslech.

Česká pošta uvádí jako důvod svých ztrát to, že stát doposud neuhradil objednávané základní služby. Stát by měl dlužit České poště šest miliard korun, ale jak uvedla ČTK, většina této dlužné částky měla být poštou vyčerpána v podobě úvěrů.

Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, iDNES, České noviny

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články