GLOSA: Ministr práce, který navrhuje propustit zaměstnance? To se může stát opravdu jen v Čechách

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Ministr práce a sociálních věcí přišel se skvělým nápadem, jak udržet venkovskou hospodu v chodu. Vyhodit zaměstnance a zavést samoobsluhu. Gratulujeme ministrovi za skvělý přínos v rámci své agendy.

Tento text je komentářem autorky.

To si takhle jednou ministr vyjede do vesnické hospody a najednou má řešení na problém, který tato zařízení mají. Přesně to od ministrů očekáváme: řešení problémů!

Zbavte se zaměstnanců a ušetříte

Problémem v tomto případě však je skutečnost, že ministr práce navrhuje zbavit se zaměstnanců a tím ušetřit.

Příspěvek se samoobslužnou hospodou sdílel na svém twitteru a facebooku jako velkou novinku a super věc. Občané už takové nadšení nesdílí. Jeden z nich také poodkryl pozadí zmíněné hospody.

„V Hanušovicích jsou další 4 podniky fungující normálně s obsluhou, dva vaří denně a ve dvou zbylých si můžete dát pizzu. Takže to není tak, že bychom neměli kam zajít na pivo nebo jídlo, přestože tam není obsluha. Je tam 5 zaměstnanců, rekonstrukce stála obec tolik, že tam mohly běhat 2 servírky. Mělo se to zrekonstruovat a pronajmout za symbolickou částku. Jeden z důvodů, proč to provozuje obec, je taky to, že se tam levně vaří obědy pro firmu pana starosty,“ napsal na facebooku Jan Vokurka.

Když však pomineme toto pozadí a skutečnost, že pořízení samoobslužné pípy také něco stojí, tak co na nápad říkají občané?

Vysněná hospoda pro mladistvé

„No a neměl by vás zajímat spíš osud těch hostinských? Jste ministr čeho přesně?“ reagoval jeden z přispěvovatelů na již zmíněnou skutečnost, že ministr práce navrhuje vyhodit zaměstnance, respektive jim snížit úvazky.

Ozývali se ale i tací, kteří upozorňovali na to, že v zahraničí takové pípy fungují již mnoho let. V zahraničí jsou však na toto již připravení a například v automatech na cigarety si nekoupíte cigarety bez vložení občanského průkazu na prokázání věku.

Jak totiž funguje taková pípa u nás v Čechách, kde takový systém nefunguje, je poměrně zásadní otázka. Jestliže není hostinský, který by zkontroloval věk, mohou si tedy pivo natočit i děti?

„Vesnická hospoda byla nejen o chlastu, ale i sociálním kontaktu. Správný hospodský se o hospodu i pípu stará, prohodí pár slov, je to prostě člověk, to nic nenahradí. Jinak si můžeme otevřít bečku v garáži se sousedy, úroveň bude stejná, cena třetinová,“ reaguje další na to, že bez hostinského vesnická hospoda nebude to samé.

Další pak uváděli, že k posezení u piva patří například i utopenec či tvrdý alkohol. Tyto doplňky by však v hospodě nebyly dostupné, pokud by zde byla taková pípa.

Závěrem tedy z Jurečkova příspěvku vyplývá, že podporuje pití alkoholu u nezletilých, navrhuje zvyšování nezaměstnanosti a zvýšení množství lidí závislých na dávkách.

Gratuluji, pane ministře, svou práci zvládáte skvěle!

Zdroj: Twitter, Facebook

Autor: Soňa JirotováSouvisející články