Gynekologové bojují proti porodním asistentkám u rodiček doma. 340 Kč za návštěvu berou jako plýtvání

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Tehotenstvi
Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com

Česká gynekologická a porodnická společnost spustila další boj mezi gynekology a porodními asistentkami výzvou, aby gynekologové rodičkám nepředepisovali návštěvy porodní asistentky v domácnosti. Dle gynekologické společnosti se jedná o plýtvání penězi.

Proti tomuto jednání se ohradilo mnoho organizací, známých osobností a zejména rodiček. Například Olga Richterová z Pirátů oponovala, že návštěva porodní asistentky je důležitá a vyjde pojišťovny jen na 340 korun.

S plošnou výzvou nesouhlasí ani ministerstvo

Během těhotenství si žena může domluvit péči porodní asistentky. Pokud jí tuto návštěvu indikuje lékař a napíše jí doporučení, tak má žena nárok na jednu bezplatnou návštěvu během těhotenství a tři návštěvy v šestinedělí.

Počet žen žádajících o toto doporučení začal stoupat a Česká gynekologická a porodnická společnost proto ambulantní gynekology dopisem vyzvala, aby tyto návštěvy rodičkám nepodepisovali. Jedná se dle nich o plýtvání penězi. O celé kauze informoval například server iDNES.

Porodní asistentky a samotné rodičky však s tímto nesouhlasí, protože péče v domácím prostředí je prospěšná jak pro matku, tak pro dítě.

„Plošnou výzvu gynekologům, aby nepředepisovali rodičkám péči porodních asistentek, nepovažujeme za vhodnou, zvlášť když nekoresponduje s platnými předpisy,“ vyjádřil s tímto krokem nesouhlas mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V Německu je přitom tato služba hrazená pojišťovnou po celou dobu těhotenství a šestinedělí, a využívá ji dle českého gynekologa Martina Lašťovičky až 95 % rodiček.

Dříve byly návštěvy porodních asistentek běžné

„V Česku navštěvovaly porodní asistentky těhotné ženy a šestinedělky až do konce devadesátých let. Útlum nastal po privatizaci gynekologických ordinací,“ řekla pro iDNES porodní asistentka z Liberecka Martina Suchardová, která kvůli zvýšenému zájmu žen uzavřela smlouvu už skoro se všemi pojišťovnami.

„Loni jsem měla v péči asi 80 žen, z toho třicet mělo poukaz na pojišťovnu. Zájem o tyto služby roste. Přibývalo gynekologů, kteří rodičkám žádanky vypisovali, ale teď je odmítají,“ dodala.

Podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka však v dnešní době není práce porodních asistentek v domácnosti nutná, protože rodičky mohou navštívit ambulantní či lůžkové zařízení.

„Vyšetření a péči je možno ve zdravotnických zařízeních poskytnout komplexněji a bezpečněji než doma,“ dodal Dvořák trvající na tom, že se jedná o plýtvání penězi.

Výzva o zajištění poporodní péče

Proti jednání České gynekologické a porodnické společnost vystoupily nejen samy rodičky a porodní asistentky, ale například i Olga Richterová.

Ta v rozhovoru pro server Seznam Médium uvedla, že pojišťovny proplácí 340 Kč za jednu návštěvu, což dle ní není plýtváním.

„V praxi gynekologové nikdy domů za ženami nechodí, maximálně pošlou sestru nebo porodní asistentku od sebe z ordinace. Vždyť porodní asistentky, které jsou na návštěvu v domácnosti připravené a školené, mohou předejít tolika komplikacím od zánětu prsu až po péči o novorozence,“ oponuje Richterová a své stanovisko sdílela i na svém facebooku.

V rámci příspěvku vyzvala sledující k podpisu výzvy o zajištění poporodní péče. Pod příspěvkem se okamžitě objevily podporující komentáře a zkušenosti rodiček.

Podpora od organizací i rodiček je velká

„Ambulantní a lůžkové zařízení mi po porodu dalo rady, které šly navzájem trochu proti sobě, výsledkem čehož bylo, že několikatýdenní dítě začalo hubnout. A jen díky hodinové důkladné diskuzi se dvěma laktačními poradkyněmi se vše obrátilo zpátky do normálu,“ napsala jedna z rodiček pod příspěvek Richterové.

Výzvu podepsala i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která na svém facebooku poděkovala všem, kdo výzvu podepsali.

„Plně proto podporuji závazek vlády, která se ve svém programovém prohlášení zavázala k tomu, že podpoří ženy v jejich volbě poskytovatele péče v těhotenství, při porodu i po něm tím, že zpřístupní péči porodních asistentek s důrazem na kontinuálnost péče poskytované jednou osobou,“ napsala k příspěvku.

Za práva rodiček se dále postavila například Unie porodních asistentek, manželka Karla Janečka Lilia Khousnoutdinová či Česká ženská lobby.

Zdroj: iDNES, Seznam Médium, Facebook, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články