Hackeři podle NÚKIB útočí na české weby. Zatím bez vážných dopadů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hackeri utok
Zdroj: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia

Na některé české weby zaútočili hackeři. Uvedl to Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na svém twitteru. Úřad vyhodnocuje celou situaci, ale podle všeho zatím nenastaly žádné velké problémy.

Úřad opakovaně varoval před podobnými útoky, které mohou souviset s děním na Ukrajině. Jak zjistila ČTK, aktuální hackerský útok se týkal Českých drah nebo letišť. Hackeři chtěli narušit provoz, to se jim ale nepodařilo. Nefunguje ale portál veřejné správy, který má pod palcem ministerstvo vnitra.

Přihlásila se hackerská skupina Killnet

Podle NÚKIB šlo o DDoS útoky, které jsou specifikované tím, že z neznámých IP adres přijde ze zahraničí spoustu dotazů, a stránky tak přestanou fungovat, protože budou přetížené. Uživatelé se pak na web nedostanou, protože stránky spadnou. České dráhy ale kromě toho řeší také výpadky mobilní aplikace Můj vlak.

Nefunguje online nákup jízdenek, lidé si nemohou vyhledat ani některé spoje. Dopravce pracuje na odstranění problému, to ale může trvat i několik hodin. Potvrdil to mluvčí drah Lukáš Kubát. Portál veřejné správy zase uváděl informaci, že se jedná o technologickou odstávku.

ČTK zatím nezískala vyjádření od samotného ministerstva vnitra. Nejen vlaky, ale také letiště byla omezena.

Třeba karlovarské letiště řešilo útoky hackerů v noci na dnešek. „Jde o útok DDoS, to znamená, že se velkým počtem dotazů snaží vyřadit server. Naše stránky jsou ale z České republiky normálně přístupné. Útok řešíme s naším IT technikem,“ uvedla jednatelka letiště Alice Undus. Webové stránky letiště v tuto chvíli skutečně fungují.

Některé weby nevypadly, ale útoky zaznamenaly

Návštěvnost jejich webu je ale malá, protože letiště nemá žádnou pravidelnou linku. Vedení letiště tak pouze sleduje situaci. Také mezinárodní letiště v Pardubicích oznámilo, že jejich stránky byly napadeny. „Způsobilo nám to výpadek celého webového systému, naše stránky nefungují,“ řekla mluvčí letiště Mária Ministrová. Problém aktuálně stále trvá.

Provoz letiště by neměl být omezen, pro jistotu ale nechala společnost East Bohemian Airport prověřit celý systém. Také další letiště hlásila problémy se svými internetovými stránkami. K útokům se pak přiznala skupina hackerů Killnet, která napadla nejen tyto weby.

Kromě Českých drah nebo některých letišť napadla skupina také Komerční banku, ale ta se k ničemu takovému nevyjádřila.

NÚKIB upozorňoval na zvýšenou hrozbu kyberútoků již na konci ledna, poté znovu na konci února, kdy začala invaze na Ukrajině. Doporučuje tak zkontrolovat, případně zvýšit zabezpečení, aby weby mohly normálně fungovat.

Zdroj: NÚKIB, Twitter, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články