Hackeři zaútočili na magistrát v Olomouci. Ten stále nefunguje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hacker utok
Zdroj: Gorodenkoff/Shutterstock.com

K poměrně rozsáhlému hackerskému útoku na magistrát došlo v Olomouci před dvěma týdny. Ale ani po této době není zcela schopný provozu. Některé služby se pro veřejnost spustily, ale stále v omezeném režimu. Kdo za útokem stál, se stále neví. Informuje o tom web CNN Prima NEWS.

K celému případu se vyjádřil mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta. „Od pondělí je v provozu agenda občanských průkazů, evidence obyvatel, matrika, evidence motorových vozidel, řidičské průkazy a další podobné agendy. Řada věcí ale zatím ještě nefunguje. V tomto týdnu a zřejmě i v dalších dnech půjde stále ještě o zkušební testovací provoz.“

Dělají, co mohou, ale nestíhají

Jakmile magistrát podal informaci o tom, že se některé agendy spustily, alespoň v částečném režimu, před budovou se po třinácti dnech od celkového výpadku začaly tvořit dlouhé fronty lidí čekajících na vyřízení jejich záležitostí.

Občané totiž mohli konečně vyzvednout automobilovou značku z depozitu, přepsat auto či si vyzvednout řidičák. Po celou dobu na vše museli ale dohlížet tamní koordinátoři, protože pořadníky jsou stále mimo provoz kvůli útokům.

Ačkoliv podle CNN Prima NEWS magistrát v Olomouci dělá díky několika specializovaným odborníkům, co může, dokonce se pracuje i o víkendech, bude se z tohoto útoku vzpamatovávat ještě hodně dlouho, než se vše vrátí do „starých kolejí“.

Ke kybernetickému útoku na radnici došlo 7. března v nočních hodinách. Podle informací magistrát okamžitě z veškerého provozu vyřadil subsystémy datové sítě. Posléze se vyřadily z provozu i veškeré počítačové sítě.

Útoky jsou u nás časté

Nejedná se o jediný případ útoků hackerů na takto důležitou instituci. V březnu došlo i ke kybernetickým útokům třeba na počítačové systémy Správy železnic i Českých drah.

Zatím se stále netuší, kdo za celkovým útokem stojí a proč to udělal. Jasné je jen jedno, firmy takovéto útoky od hackerů stojí až několik milionů, a to jen proto, aby vše fungovalo jako předtím.

V loňském roce hackeři poslali na brněnskou nemocnici škodlivý program. Škoda tam dosahuje částky až 100 milionů korun. Útok se ale v nedávné době nevyhnul ani nemocnici v Benešově, kterou tento útok stál více než 50 milionů korun.

Autor: Ivan Glaser



Související články