USA chystají v reakci na kybernetické útoky další sankce pro Rusko

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
biden putin
Zdroj: Profimedia

Nejmenované vládní zdroje informovaly agenturu Reuters o chystaných sankcích, které má administrativa amerického prezidenta Bidena uvalit na Ruskou federaci v odpovědi na kybernetické útoky a pokusy o vměšování se do prezidentských voleb. Podrobnosti by měly být zveřejněny během dneška.

Podle agentury Reuters má dojít k vyhoštění nejméně deseti ruských představitelů z USA. Sankce se údajně dotknou i třiceti ruských organizací a firem.

Rusko kybernetické útoky popírá

Sankce mají být uvaleny za opakované zásahy do voleb v letech 2016 i 2020 a špionáže vládních i soukromých firem napadením firmy SolarWinds.

Rozsáhlý kybernetický útok na software americké společnosti SolarWinds, který byl odhalen loni v prosinci, umožnil hackerům přístup do sítí ministerstev, federálních agentur a významných firem.

Tehdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil za původce útoků Rusko. To obvinění odmítlo.

Stanice CNN uvedla, že USA budou své kroky koordinovat s evropskými spojenci.

Minulý týden mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že je jeho země připravena čelit nejčernějším scénářům vzhledem k rostoucí nepředvídatelnosti a nepřátelství Spojených států.

Prezident Biden chce proti Rusku postupovat rázněji než jeho předchůdce Trump

Sankce proti Rusku uvalily Spojené státy naposledy začátkem března v reakci na uvěznění Putinova kritika Alexeje Navalného.

Šlo o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj, než jaký zaujímal jeho předchůdce Trump.

V rozhovoru, který Joe Biden v úterý telefonicky vedl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, uvedl, že USA budou pevně chránit své zájmy, a žádal o uklidnění situace na východě Ukrajiny.

Navrhl také summit v některé ze třetích zemí, na což reagoval český vicepremiér Hamáček nabídkou uspořádání summitu v Praze.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články