Biden telefonoval Putinovi. Mluvili o plánovaném summitu i Ukrajině

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
biden putin
Zdroj: Profimedia

Prezident USA Joe Biden v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem navrhl uspořádání summitu na území třetího státu. Uvedl také, že má zájem o „vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem“.

Podle zahraničních tiskových agentur obě hlavy státu hovořily také o zhoršující se situaci mezi Ruskem a Ukrajinou.

Biden chce stabilizovat vztahy a naplánovat summit

Joe Biden projevil zájem o normalizaci dvoustranných vztahů a o „navázání stabilní a předvídatelné spolupráce v tak akutních problémech, jako je zajištění strategické stability a kontrola zbraní, íránský jaderný program, situace v Afghánistánu a globální změna klimatu“, uvedl Kreml.

Uvedl také, že Spojené státy budou „pevně“ bránit své národní zájmy před počínáním Ruska. Zmínil například kybernetické útoky či pokusy o vměšování se do voleb.

Kreml podle agentury TASS potvrdil, že Putin obdržel od Bidena návrh uspořádat „v dohledné době“ osobní summit v některé třetí zemi.

Reakce ruského prezidenta na Bidenovu nabídku však zatím není známá.

USA nemění své stanovisko k situaci na Ukrajině

Americký prezident v rozhovoru dále upozornil svůj ruský protějšek na závazek, který USA mají vůči suverenitě a územní jednotě Ukrajiny, a vyzval Putina ke zklidnění situace.

Východ Ukrajiny je od roku 2014 dějištěm střetu mezi Ukrajinou a Ruskem. Situace je dlouhodobě nestabilní, v posledních dnech opět napětí na místě stoupá. O život mělo přijít několik ruských i ukrajinských vojáků.

Ukrajinská strana se obává rizika ruské „ozbrojené agrese“ pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Rusko naopak viní Kyjev z provokací.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články