Hamáček chtěl údajně vyměnit ututlání vrbětické kauzy výměnou za vakcíny Sputnik V. Nesmysl, tvrdí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jan hamacek
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ministr vnitra před třemi týdny avizoval odlet do Moskvy za účelem dojednání dodávek vakcíny Sputnik V. Seznam Zprávy dnes přišly s tvrzením, že chtěl tehdejší ministr zahraničí v Moskvě vyměnit ututlání hrozby mezinárodního skandálu v souvislosti s okolnostmi výbuchů ve Vrběticích za dodávky vakcíny a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit Joea Bidena a Vladimira Putina.

Hamáček po odhalení detailů z vyšetřování výbuchů tvrdil, že plánovaný let do Ruska byl jakousi kamufláží. Informace, které přinesli investigativní novináři Seznam Zpráv, rezolutně popírá.

Účastníci schůzky Hamáčkovi jeho plán rozmlouvali, uvedl zdroj

O údajném Hamáčkově plánu měli vědět účastníci schůzky, která se odehrála 15. dubna, podle informací Seznamu na ní chyběl zástupce BIS. V době konání jednání už měl Hamáček informace o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stála ruská tajná služba. Měl tedy přednést plán, že výměnou za utajení informací o výbuchu bude požadovat přístup k milionu ruských vakcín a příslib konání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze.

Kromě vicepremiéra Hamáčka se schůzky účastnil velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později dorazil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Údajný Hamáčkův plán na přímou otázku nikdo z nich nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Podle informací Seznam Zpráv se většina účastníků Hamáčkovi snažila jeho plán vymluvit.

Cestu k jednání s lidmi blízkými prezidentu Putinovi měl Hamáčkovi zařídit slovenský politik Andrej Danko. „Řešte to vy doma, vtáhli jste nás do nepříjemné situace. Co bylo, je jedno. Máte před volbami a nebudu se účastnit politických her,“ odepsal redakci Seznamu.

Hamáčkova cesta byla nakonec druhý den po schůzce zrušena Andrejem Babišem. Hamáček nejprve tvrdil, že nemůže odletět, protože je nutná jeho účast na pondělním zasedání vlády, později však uváděl, že plánovaná cesta do Ruska byla manévrem, který měl zmást ruskou stranu před zveřejněním informací o Vrběticích.

Hamáček označil článek za lživý, opozice žádá jeho rezignaci

„Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo. Mohu potvrdit, že od 14. dubna proběhlo na MV několik schůzek za účasti ředitelů bezpečnostních složek, nejvyššího státního zástupce a velvyslance ČR v Moskvě,“ napsal ministr Hamáček.

„V žádném okamžiku nebyl předmětem jednání jakýkoliv výměnný obchod s Ruskou federací. Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci,“ uvedl na twitteru.

Opozice na zveřejněný článek okamžitě reagovala žádostmi o vysvětlení a voláním po vicepremiérově rezignaci. „Jan Hamáček by měl hned rezignovat, nemůže vést ministerstvo, které je zodpovědné za bezpečnost lidí. On naopak bezpečnost občanů přímo ohrožuje. Toto je další důvod, proč koalice SPOLU považuje za nutné vyslovit vládě nedůvěru,“ napsal předseda ODS Petr Fiala.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články