Historický kolotoč na Letné se zřejmě roztočí už v červenci. Rekonstrukci ale provází komplikace

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
kolotoc letna
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Jeden z nejstarších podlahových kolotočů v Evropě se dá 11. července opět do pohybu. Do opravy kolotoče na pražské Letné se pustilo Národní technické muzeum (NTM), které se stalo jeho vlastníkem v roce 2004. Náklady na opravu se prozatím vyšplhaly na 23,4 milionu korun.

Oprava takového jedinečného historického kousku, který byl postaven už v roce 1892 tesařem Matějem Bílkem, není nic jednoduchého. Pro ČTK o tom promluvil restaurátor Jiří Kmošek.

Byla potřeba řada odborníků

„Od počátku se potýkáme s řemesly, která musíme napodobit a někdy i lépe zhotovit. Někde musíme maskovat defekty, abychom vyhověli památkářům, ale přitom z toho nedělali nový objekt,“ vysvětlil náročnost procesu Kmošek.

Lidé, kteří na kolotoči pracují, musí být zdatní tesaři, truhláři, lakýrníci, ale také zámečníci, kováři, či klempíři. Právě ti momentálně dodělávají střechu a věžičku, která bude na jejím vrcholu.

Opravu provázely komplikace

Rekonstrukce měla původně skončit už v únoru. Termín dokončení se však musel posunout. Jedna z firem, která měla kolotoč opravit, neodvedla kvalitní práci. Smlouva s ní tak byla ukončena. Do následného výběrového řízení se pak nikdo nepřihlásil.

Následně se ukázalo, že spodek kolotoče uhnívá, a začíná se propadat. „To byla věc, na které jsme se zdrželi. Bylo potřeba jej na několika místech vyzdvihnout. Nejvyšší zdvih byl okolo 30 centimetrů, kdy jsme museli vyrábět protézy již existujících sloupů a vkládat je do objektu a nechat jej na ně sedat,“ vysvětlil ČTK Kmošek.

Starosta děkoval dárcům

Vše ale spěje ke zdárnému konci. Snímky téměř hotového díla se pochlubil na svém Facebooku starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Je na nich zachycen jeden z rekonstruovaných koní. Podle fotek to vypadá na opravdu dobře odvedenou práci.

„Dnes jsme na Letné venčili koně z letenského kolotoče. Jedenáctého července bude ten velký den a kolotoč se skutečně roztočí a bude opět dělat radost návštěvníkům Letné! Díky všem štědrým dárcům a vůbec všem, kdo drželi a drží kolotoči palce či palečky,“ napsal na sociální síť starosta.

Lidé jsou z opravy kolotoče nadšení a už se na jeho otevření těší. Několik ze sledujících totiž hned k příspěvku přidalo komentář se vzpomínkou na vlastní dětská léta, kdy ještě kolotoč fungoval.

Jeden z koní, který dostal jméno Flora, byl ale v tak špatném stavu, že jeho restaurování už nebylo možné. Socha zvířete tak bude zakonzervována a vystavena v muzeu. Místo něj bude na kolotoči nainstalována jeho replika.

Zdroj: ČTK, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články