Hnutí ANO předneslo 28 bodů svého krizového plánu, jak zvládnout vysokou inflaci a ceny energií

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Hnutí ANO na čtvrteční tiskové konferenci představilo svůj krizový plán pro Česko na zimu. Dle návrhu by se měla elektřina zastropovat na 1500 korun za MWh a u plynu by hnutí zvolilo stejný strop.

Hnutí představilo 28 bodů krizového plánu a zároveň i uvedlo, odkud by peníze na zvýšené výdaje státu čerpalo. Jednalo by se zejména o dividendy ČEZ, modernizační fond a strukturální fondy Evropské unie (EU).

28 bodů krizového plánu

Kromě cen plynu a elektřiny by hnutí například snížilo daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 na 5 procent. Rodinám by schválilo příspěvek 5 000 korun na nezaopatřené dítě do 26 let, který by byl vyplácen v pravidelných měsíčních intervalech až do dubna.

Jednorázový příspěvek pak hnutí navrhlo pro důchodce, a to ve výši 6 000 korun, píše CNN Prima News. Zároveň by pro důchodce, zdravotně postižené a nezaopatřené děti zrušilo rozhlasový a televizní poplatek. MHD by pak hnutí dalo zdarma pro všechny bez rozdílu věku.

Pro rodiny by dále hnutí chtělo zvýšit příjem navýšením celkové částky rodičovského příspěvku z nynějších 300 tisíc na 400 tisíc.

Andrej Babiš na tiskové konferenci mluvil dále o navýšení normativních nákladů na bydlení, zvýšení základní výměry důchodu na 11 procent průměrné mzdy či o zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2000 korun.

Jedním z navržených bodů hnutí je pak svolání mimořádné valné hromady ČEZ a vyčlenění 100 miliard korun z nerozděleného zisku, ze kterých by byly výše uvedené výdaje hrazeny.

Dále Babiš na tiskové konferenci mluvil o zvýhodněných státních půjčkách na bydlení pro mladé či o spuštění podpory podnikatelského sektoru zpětně od letošního dubna.

Reakce lidí

Na facebookových stránkách hnutí ANO se pod tiskovou konferencí tradičně rozjela diskuze mezi odpůrci a příznivci ANO. Příznivci Babiše samozřejmě přivítali návrhy hnutí a napsali slova podpory.

Odpůrci pak zejména připomínali, že vláda Babiše měla 8 roků na to, aby uvedené body zavedla a neudělala to.

„5000 na dítě měsíčně a důchodci, vstupné, jízdné. To se to mele, když vím, že nehrozí, že bych teď šel vládnout,“ reaguje jeden ze sledujících s tím, že pokud by bylo hnutí ANO vládnoucí stranou, tak by takové návrhy nezveřejnilo.

Jiní podotýkají, že jen výplata příspěvku na nezaopatřené děti by stála desítky miliard a že tyto návrhy nejsou reálné. Další Babiše napadají, že se jedná o populistické návrhy před nastávajícími komunálními volbami.

I mezi odpůrci hnutí se však našli tací, kteří v některých návrzích dali Babišovi za pravdu s tím, že by se vláda Petra Fialy měla nad nimi zamyslet.

Právě velká kritika na vládu z hlediska řešení krize je z většiny komentářů patrná. Lidé mají obavu z nadcházející zimy a mají za to, že vláda nedělá dost.

Byl to i důvod, proč se opozice rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Je to vláda národní katastrofy,“ prohlásil Babiš.

„Jde vám o rozvrat, o uchopení moci za každou cenu,“ reagoval na jeho slova Petr Fiala, jehož vláda nakonec hlasování ustála.

Zdroj: iDNES, CNN Prima News, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články