Hořickému Karlu Havlíčku Borovskému se usadily vosy v rozkroku. Jejich likvidaci lidé na internetu kritizují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
horice
Zdroj: Profimedia

Ke kurióznímu případu byli přivoláni profesionální hasiči z Hořic na Jičínsku. Ti museli zlikvidovat vosí báň na místní soše Karla Havlíčka Borovského. Vosy se mu přitom usadily přímo v rozkroku. Zásah hasičů vzbudil zájem na sociálních sítích, kde se k němu vyjádřila řada nejen místních.

17. června dopoledne do parčíku v Jablonského ulici dorazila jednotka hasičů, která zbavila Karla Havlíčka Borovského jeho přítěže. Památkově chráněná socha od Antonína Máry z roku 1929 nejspíš nikdy předtím nelákala tolik pozornosti.

„Hlídka vyjela situaci prověřit, nicméně hnízdo nebylo na první pohled zcela zřetelné,“ uvedl pro iDNES velitel hořických strážníků Stanislav Nosek. Vosí báň se nacházela přímo naproti místní základní škole, proto musela být zlikvidována.

Sociální sítě plné vtípků

Zásah hasičů se neobešel bez pozornosti. Fotografie z akce se velmi rychle dostaly i na sociální sítě, kde je lidé vesele komentují i po několika dnech. Jeden se snaží být vtipnější než ten druhý, a fotky na facebooku města Hořice tak mají velký úspěch.

„To si teda našly místo, milý Karle Borovský! / Kdyby tě jen jedna píchla, budeš ho mít obrovský!“ zabásnil pod příspěvkem jeden ze sledujících stránky. Další pak se smíchem napsal: „Pak že Bůh nemá smysl pro humor.“

„A má po ptákách,“ okomentoval zásah hasičů další fanoušek. Jenomže kromě vtipných komentářů se pod fotografiemi objevilo i několik lidí, kterým se likvidace vos nelíbí. Podle nich neměli hasiči vosy ze sochy odstraňovat. To je nicméně podle jednotky nesmysl.

Ohrožovaly alergiky i děti

„Pan Borovský získal od matky přírody výbornou ochranu proti vandalům a oni mu to sundají,“ napsala jedna ze sledujících ještě napůl s humorem, další se ale beze smíchu ptá: „Ty vosy tam někoho ohrožovaly?“ Na to hasiči poskytly v rozhovoru s médii odpověď.

Mají totiž podle svých slov na likvidaci vos právo pouze v případě, že někoho ohrožují. V tomto případě se socha nachází přímo naproti základní škole a kromě dětí ohrožuje také alergiky. „Jsem alergická na kočky, vyhubíme je kvůli tomu v celém městě?“ zareagovala na to jedna z komentujících.

Další komentář se zase zlobí, že děti stejně nedosáhnou tak vysoko a mohly být jednoduše upozorněni cedulí, aby se místu vyhýbaly.

„Ať tak, nebo tak, vždy jsou dva tábory. Já osobně bych byla pro šetrné odstranění a umístění jinam – do přírody. Jak znám dnešní děti, nenechají nic na pokoji a myslím, že by případně házením třeba kamenů stejně chtěly hnízdo zlikvidovat,“ shrnuje situaci závěrem jedna z komentujících.

Zdroj: iDNES, Jičínský deník, Blesk, Město Hořice, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články