„Hroby navždy“ řeší brněnský Ústřední hřbitov. Nikdo se k nim nehlásí, nejsou udržované, ale zrušit je město nemůže

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Hrbitov
Zdroj: Shutterstock

Na brněnském Ústředním hřbitově řeší zajímavý problém. Až čtyři stovky hrobů tam nemají svého právoplatného majitele. Většina z nich je navíc neudržovaná. Přesto je hřbitov nemůže zrušit. Jedná se totiž o takzvané „hroby navždy“.

Tyto smlouvy vznikly již při založením Ústředního hřbitova. Zájemci tehdy uzavřeli smlouvu, která zaručovala pronájem hrobového místa na dobu existenci hřbitova.

Majitelé těchto nájemních smluv měli zaručeno, že jejich hrobové místo nebude zrušeno či přeloženo jinam, což se dříve občas stávalo.

Hřbitov tyto nájmy nabízel hlavně na začátku. Jednalo se totiž o celkem značný okamžitý příjem, který byl právě při zakládání hřbitova velice důležitý.

Hrobová místa pro ty movitější

Samozřejmě že se jednalo o především movité a významné rodiny z Brna. Jenže pak zasáhla 2. světová válka a způsobila, že mnoho lidí z těchto rodin bylo zavražděno, uteklo, popřípadě, pokud se jednalo o Němce, bylo odsunuto.

Majitelé těchto hrobů už nemusí platit žádný pronájem. Problém ovšem je, že u většiny hrobových míst již není známo, kdo je vlastně jejich majitelem. „Jsou to stále platné smlouvy. A my nevíme, kdo je pro nás smluvní stranou, na koho práva přešla,“ uvedla pro Český rozhlas Brno ředitelka správy Alena Říhová.

Dědicové se k hrobům nehlásí

Je to z toho důvodu, že hrobová místa jsou několik desítek let stará. Jejich vlastnictví tedy přecházelo na různé majitele při dědickém řízení. Dědicové však často nemají ani tušení, že hrobové místo vlastní.

Bývá tedy značně obtížné sehnat jejich majitele. Správa hřbitovů města Brna se snaží průběžně dědice smluv oslovovat, většinou ale bez reakce.

Brno by se rádo zapojilo do akce pořádané Pamětí národa, kdy se dobrovolníci starají o vybraná hrobová místa, která jsou už delší dobu opuštěná. Ale bohužel i k tomuto je potřeba souhlas majitelů.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články