Hurvínek už pluje vesmírem. Družice pražské hvězdárny odletěla ve středu večer

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
hurvinek loutka
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se vydala na cestu do vesmíru ve středu večer z americké Floridy. Skleněná postavička Hurvínka dohlíží na kamery, čidla a vysílačky, které má družice Planetum-1 na palubě.

Raketa Falcon 9, jejímž majitelem je Elon Musk, vynesla na oběžnou dráhu desítky satelitů. Planetum-1 je jedenáctou českou či československou družicí. Satelit o velmi malých rozměrech vznikl ve spolupráci mezi platformou Planetum, která sdružuje pražské hvězdárny a planetárium, českým startupem Spacemanic a Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, uvádí ČTK.

Pro studijní účely

Satelit velmi malých rozměrů třídy Cubesat je unikátní tím, že je zcela zaměřený na vzdělávání. Podle organizátorů se jedná o „první čistě edukativně zaměřený satelit na světě“. Za úkol má naučit studenty, jak lze družici vysílat povely a jak od ní přijímat signály. Odborněji zaměření studenti pak mohou čerpat data, která bude družice sbírat. Údaje z čidel a výsledky měření mohou použít třeba do svých vysokoškolských prací.

Již asi hodinu po startu rakety zachytila stanice v Mexiku z české družice první signál, uvedl pro ČTK Jan Veselý z Planetária Praha. Znamená to, že cesta do vesmíru proběhla úspěšně a družice je funkční.

Start rakety Falcon 9 byl velkou událostí, společnost Planetum dokonce uspořádala živý přenos startu z floridského mysu Canaveral. Video vzletu doplnilo povídání o projektu družice, o družici samotné a o jejích konstruktérech.

Miniaturní Hurvajz

Během přenosu ze studia na start dohlížel sám pan Spejbl, který se obával o svého synka, který je na palubě. Ovšem nejedná se o loutku, která cestuje vesmírem, ale o skleněnou miniaturu Hurvínka ve skafandru. Pro představu je figurka velká asi jako česká pětikoruna.

Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 kilometrů nad povrchem Země. Prolétávat bude s periodou 90 minut a rychlostí téměř 28 000 kilometrů za hodinu (7,9 km/s). Při této rychlosti by družice překonala vzdálenost mezi Prahou a Brnem za neuvěřitelných 20 sekund, jak jsme psali zde.

Zdroj: ČTK, Přehledně24, TN.cz, YouTube

Autor: Evženie Novotná



Související články