Innogy bude znovu zdražovat. Odběratele to přijde na několik stovek měsíčně navíc

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
innogy
Zdroj: Postmodern Studio / Shutterstock.com

Společnost Innogy bude znovu zdražovat. Tentokrát se bude jednat o ceny plynu i elektřiny. Ceny energií se přitom zvyšovaly už v lednu. Pro zákazníky to znamená i několik stokorun navíc. Společnost Innogy zdražování oznámila v tiskové zprávě.

Od 7. března podraží plyn pro domácnosti o 19 procent, cena elektřiny se navýší o 14 procent. Změny se nebudou týkat zákazníků, kteří mají cenu zafixovanou – takových je až 90 procent.

Všechno to začalo krachem Bohemia Energy, největšího dodavatele energií na českém trhu. Řada lidí v tu dobu byla ráda, že je u jiné společnosti, jenomže se ukázalo, že pád velikána byl jenom předzvěstí něčeho většího.  Je tak přirozené, že zdražuje řada firem, a to právě včetně Innogy.

Zdražování se nevyhne žádná domácnost

„Vývoj na velkoobchodních trzích je neúprosný. Do našeho nákupního portfolia se dostává stále více plynu za výrazně vyšší ceny. Ceny energií bohužel neklesají, a naopak se drží na vysokých úrovních,“ řekl ředitel Innogy pro maloobchod David Konvalina.

Společnost se snažila nezdražovat přes zimu, kdy je spotřeba nejvyšší. Pro své zákazníky chtěla udržet cenu na únosné výši. Pro domácnosti bude nové zdražení znamenat až 400 korun navíc, pokud na plynu pouze vaříte, připlatíte si asi 30 korun měsíčně.

„Samozřejmě, že nám to vadí. Už teď máme problémy s placením všech energií, pokud se nám ceny navíc ještě zvednou, bude to pro nás opravdu náročné. Nejhorší je, že od Innogy nemá cenu kamkoli přecházet, protože v dnešní době není jistota nikde,“ řekl pro Přehledně24 zákazník společnosti ze Středočeského kraje.

Růst ceny se přitom nebude dotýkat těch, kteří mají cenu zafixovanou. Je to asi 90 procent všech zákazníků. Co se elektřiny týče, pokud využíváte běžné spotřebiče pro svícení i vaření a další aktivity, měsíčně si připlatíte asi 190 korun navíc. V menších bytech pak bude nárůst ještě o něco menší.

Zákazníci se zafixovanou cenou zdražení nepocítí

Většina domácností si tak zdražení vůbec nevšimne, protože většina zákazníků má cenu fixovanou. „Aktuální úpravy základních ceníků se také netýkají zákazníků v režimu DPI (dodavatel poslední instance), ani těch, kteří DPI už opustili a uzavřeli s námi v poslední době nové smlouvy,“ uvedl Konvalina.

Innogy ale není jediná firma, která zdražovala. I ostatní společnosti musely přidat na cenách. V lednu Innogy zdražila plyn o 15 %, elektřinu o 19 %. ČEZ od 1. ledna podražil elektřinu asi o jednu třetinu, domácnosti si tak připlatí až 250 korun měsíčně více.

Pražská teplárenská zvyšovala ceny již od prosince, za teplo si pražské domácnosti připlatí až o 350 korun více, než tomu bylo doposud. Také společnost E.ON zdražovala, zvyšovaly se ceny plynu (o 16 procent) i elektřiny (o 17 procent).

Zdroj: Innogy, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články