Jan Cimický čelí téměř třiceti případům znásilnění a vydírání. Policie zahájila trestní stíhání

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jan cimicky
Zdroj: Profimedia

O případu Jana Cimického slyšel snad každý. Už v listopadu přišla první hlášení o tom, že měl znásilnit nebo vydírat mladé ženy, které ho jako lékaře navštěvovaly. Sám Cimický ale odmítá jakékoliv nezákonné jednání. Policie informovala, že zahájila trstní stíhání.

Několika desítek prohřešků se měl Cimický dopustit mezi lety 1980 a 2016. Cimický se věnuje psychiatrii a také napsal několik knih. Několik jeho pacientek ale bylo nespokojených s jeho přehnanou péčí a nahlásily nejen obtěžování, ale dokonce napadení. Možná existuje mnohem více žen, které obtěžoval.

Obtěžoval i slavné osobnosti

V říjnu se například ozvala herečka a zpěvačka Jana Fabiánová, která uvedla, že ji lékař sexuálně napadl. V návaznosti na to se pak ozvaly také jiné ženy, které měly podobné zkušenosti. Martina Vrbová Hynková, moderátorka ČT, je podle serveru iDNES také jednou z poškozených.

Ta se ale s Cimickým setkala kvůli práci, nikoli jako jeho pacientka. Podle jejích slov ji měl před dvaceti lety povalit na sedačku, a začít ji osahávat, uvedla ČTK. Moderátorka pak utekla z ordinace. Svým příspěvkem podpořila ženy v podobné situaci.

Cimický se ale vůči obviněním ohradil. Také oznámil, že se bude bránit a bude chtít dokázat svou nevinu. Obhajoba ale nebude veřejná kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům. „Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám,“ uvedl.

Cimický vyznamenání nepřevzal

Cimický měl přitom dostat od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání, konkrétně medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Takové rozhodnutí ale padlo ještě v době, kdy nebyl Cimický obviněný. Psychiatr ani tak vyznamenání nepřevzal.

„Do doby uzavření této kauzy nechci, aby ocenění udělované každoročně významným osobnostem, které si toto uznání zaslouží, bylo letos jakkoliv zneváženo.“ Cimického nadřízený Zdeněk Bašný už dříve řekl, že jeho kolega musel odejít z bohnické léčebny právě kvůli obtěžování.

V Bohnicích Cimický dělal primáře na dvou odděleních v letech 1981 až 1996. Podle trestního zákoníku, který měl platnost do roku 2010, by trestné činy byly promlčené po dvanácti, pěti nebo třech letech. Doba promlčení se odvíjí podle závažnosti činu.

Zdroj: Policie ČR, ČTK, Novinky, iDNES

Autor: Raina Tomanová



Související články