Jan Lipavský jednal s americkým protějškem Blinkenem o prohloubení spolupráce

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jan Lipavsky
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal ve Washingtonu s Antonym Blinkenem, který je jeho americkým protějškem. Jedním z hlavních témat byla česká podpora Ukrajiny, ve které vyjádřil Blinken Česku jasnou podporu. Dále spolu jednali o spolupráci v obraně a podpoře lidských práv. Součástí vzájemné debaty bylo i prohloubení spolupráce vytvořením místa pro amerického velvyslance v Praze.

Blinken již před jednáním uvedl, že USA a Česká republika jsou dlouhodobými spojenci a síla tohoto spojenectví se ukazuje i nyní díky podpoře Ukrajiny.

Prohloubení spolupráce

Jan Lipavský ve Washingtonu vystřídal Janu Černochovou, která zde jednala s Lloydem Austinem o nákupu vrtulníků či stíhaček a spolupráci v obraně.

„Jednání se týkalo české podpory Ukrajině. Ministr Blinken vyjádřil jasnou podporu Česku ve všech pozicích, jak vůči Rusku, tak vůči Číně. Budeme nadále postupovat společně jako spojenci. NATO je naše garance, co se týče bezpečnosti,“ uvedl Lipavský. „Zároveň jsem zmínil, ze Američané už dlouho nemají v Praze velvyslance. Jeho jmenování by ještě více posílilo naši spolupráci,“ doplnil.

Blinken Českou republiku označil za „spolehlivého partnera v rámci NATO“. Také připomněl smrt někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, která byla českou rodačkou a ke které choval velkou úctu.

„Česká republika v tomto úsilí Ukrajinu významně podporuje. Přijala více než 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, což z ní činí v uvozovkách ,domov‘ pro ukrajinské uprchlíky, který je jedním z největších v Evropě mimo pohraniční státy,“ uvedl Blinken.

Lipavský také vyzdvihl česko-americké spojenectví a uvedl, že válka Vladimira Putina je útokem na mezinárodní řád. „Pro střední a východní Evropu je velmi důležité vědět, že nejsme sami, že být členem NATO znamená závazek postarat se o sebe navzájem a že toto je politika Spojených států.“

Kromě Blinkena se Lipavský sešel s poradcem Bílého domu pro Indopacifickou oblast Kurtem Campbellem a s ním projednával české zájmy v této oblasti. Dále se sešel s předsedou vlády Tibeťanů žijících v exilu Penpou Ccheringem.

Premiér Fiala a prezident Zeman budou jednat s polským prezidentem

O válečném konfliktu na Ukrajině budou dnes jednat Zeman a Fiala společně s Andrzejem Dudou. Hlavním tématem budou dopady války na Evropskou unii a také další pomoc pro Ukrajinu.

Jednání budou probíhat odděleně. Nejprve se prezident Duda v 11 hodin sejde na Pražském hradě s Milošem Zemanem a poté se ve 13:30 setká v Kramářově vile s Fialou.

Zdroj: U.S. Department of State, ČTK, iDNES, ČT24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články