Ostatky generála Františka Moravce dorazily do České republiky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Pieta Moravec
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

V úterý 26. dubna v dopoledních hodinách dosedl na letiště u Čáslavi na Kutnohorsku vojenský speciál, který z USA převezl ostatky brigádního generála Františka Moravce. Ten v roce 1966 zemřel ve Washingtonu, D.C. Převoz ostatků vychází z požadavků rodiny a dochází k němu téměř 56 let po jeho smrti. Jeho ostatky budou uloženy na důstojném místě v Čáslavi a jeho památku bude připomínat i kámen s mottem generála.

Vojenský speciál, který byl pro ostatky vyslaný, využila ministryně obrany Jana Černochová k jednání s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem.

Generál František Moravec

Ostatky generála Františka Moravce se vrací do jeho rodné Čáslavi. Zde se 23. července 1895 narodil. Následně se přestěhoval do Prahy, kde studoval na Karlově univerzitě. V roce 1915 však musel narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy vstoupil do legií.

V armádní kariéře se rozhodl pokračovat i po válce a věnoval se zpravodajské službě. V březnu roku 1939 emigroval do Anglie, odkud řídil československou exilovou zpravodajskou službu. Právě on má stát za plánem na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Po válce se do Československa vrátil, ne však na dlouho. Po únorovém komunistickém převratu znovu emigroval a natrvalo se přestěhoval do USA, kde v roce 1966 zemřel.

Přesun ostatků

„Jedná se o iniciativu Moravcovy rodiny, která se rozhodla splnit jeho přání být pochován v rodném městě. V tom jsme rodině vyhověli a dohodli jsme se, že ostatky uložíme v kolumbáriu na čáslavském hřbitově, kde vytvoříme důstojný prostor,“ řekl Právu starosta Čáslavi Vlastislav Málek.

Moravcova rodina zařídila vyzvednutí ostatků ve Washingtonu s tím, že nejvíce v dané situaci pomáhá jeho vnučka Anita Moravec Gard. Ta také přiletěla společně s ministryní Černochovou a zúčastní se ceremonie v České republice.

Při nakládání ostatků na letišti Andrewsovy vojenské základny jihovýchodně od Washingtonu proběhla pieta, které se kromě ministryně zúčastnili například zástupci amerických zpravodajských služeb.

„Jsem velice ráda, že ostatky pana generála Moravce budou v České republice pár týdnů před tím, než si připomeneme 80. výročí od toho hrdinského aktu a od hrdinské smrti parašutistů,“ řekla ve Washingtonu ministryně přítomným novinářům.

„V úterý 26. dubna 2022 od 9.15 hodin proběhne na 21. základně taktického letectva v Čáslavi smuteční akt repatriace ostatků brigádního generála Františka Moravce. Urna s ostatky generála Moravce bude přivezena 56 let po jeho smrti a bude uložena se všemi patřičnými poctami v kolumbáriu čáslavského hřbitova,“ potvrdil pro Novinky Marek Vala z tiskového odboru ministerstva obrany.

Město Čáslav obstarává kámen, který bude umístěn u urny. Na kámen podle radnice bude vytesáno motto generála Moravce: „Nikdy nesmíme vzdát spravedlivý boj pouze proto, že se situace zdá beznadějná – žádná moc na světě nemůže navždy zotročit lidského ducha.“

Zdroj: iRozhlas, Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články