Jermanová chce vědět, kolik stála Pekarovou cesta na Tchaj-wan. Podle Němcové je marná a neumí se zeptat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Miroslava Nemcova
Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Kolem cesty Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan se vedou debaty už od samého začátku. Mnoho politiků bylo proti tomu, aby vůbec vycestovala. V současné době se k situaci vyjádřila také Jaroslava Pokorná Jermanová, podle které je nepřijatelné, aby Sněmovna neznala rozpočet celého vycestování. Podle senátorky Miroslavy Němcové se ale Jermanová jen neumí zeptat správných lidí.

Když se objevila informace o tom, že podnikne Markéta Pekarová Adamová cestu na Tchaj-wan, proti bylo hned několik českých politiků. Především opozice ji od nápadu odrazovala. Problém ale měla také Čína.

„Čína se rozhodně staví proti zemím, s nimiž má diplomatické styky, a ty se zapojují do oficiálních vztahů s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby zrušily své chybné rozhodnutí,“ citují slova tamějšího ministerstva Novinky.

Kolik to všechno stálo?

Sám prezident Petr Pavel prohlásil, že on by na Tchaj-wan kvůli vztahů s Čínou rozhodně nejel. Veřejnost ale kromě toho trápila ještě jedna otázka. Kolik to všechno bude stát?

„Kolik že cesta bude stát? Já jen k těm úsporám…,“ píše na twitteru uživatel Marucha. Stejně tak se ptá pan Roman, který uvádí: „Kdo ten váš výlet zaplatí? Konkrétně vy tam budete hodně platná…“

V jiných komentářích se pak řeší to, že vláda musela snížit valorizaci důchodů, na podobné „výlety“ ale očividně má. Jak cesta na Tchaj-wan, tak také jednání o důchodech byly důvodem, proč tento týden opozice neúspěšně zkoušela Pekarovou Adamovou z její funkce odvolat.

Cena nezajímá jen veřejnost

Veřejnost se na finanční situaci ohledně cesty ptala před několika dny. Nyní se ale zajímají i politici. Jaroslava Pokorná Jermanová například na svém twitteru napsala, že Sněmovna požaduje přesné informace o tom, kolik cesta stála.

„Ve Sněmovně požadují informace o cestě na Tchaj-wan uspořádanou paní Pekarovou. Nevíme, a co hůř ani ona, kolik cesta stála. Dohadujeme se, kdo se zúčastnil, a komu se co hradilo. Je nepřijatelné, aby nebyla předem známá kalkulace. Jde o peníze z rozpočtu Sněmovny, kde se škrtí každá Kč,“ napsala.

Na její slova ale velmi brzy reagovala Miroslava Němcová, která vzkázala: „Každou cestu musí předem schválit organizační výbor sněmovny, včetně nákladů na dopravu, pojištění, stravování, ubytování. Členy výboru za ANO jsou: Havlíček, Dostálová, Brabec, Faltýnek, Schillerová, Vondráček. Paní Jermanová se jich neumí zeptat? Je fakt marná.“

K jejím slovům se přidali i lidé na twitteru, kterým se jednání Jermanové nelíbí. „To je docela tragikomické, když zrovna P. Jermanová tak usilovně řeší efektivnost v nakládání s veřejnými prostředky. Opravdu si myslí, že jsou občané blbí anebo trpí hromadnými výpadky paměti?“ napsal pan Roman.

„Spíš to vypadá, že o penězích se s ní už nebaví ani v ANO,“ doplnil uživatel Aleš. „Zadání od AB je zřejmě jasné: Šijte do nich, i kdybyste měli vypadat jako pitomci,“ myslí si pak další sledující.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články