Jiří Pospíšil opět změnil své tvrzení. Piráti požadují jeho rezignaci, on považuje jejich jednání za pokrytectví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri pospisil
Zdroj: Martin Přibyl CNC / CNC / Profimedia

Europoslanec a lídr pražské TOP 09 Jiří Pospíšil byl opětovně vyzván k rezignaci v souvislosti s kauzou Dozimetr. Piráti v čele s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem jeho odstoupení navrhli znovu poté, co on sám potvrdil více schůzek s obviněným lobbistou a údajnou hlavou zločinecké skupiny Michalem Redlem.

Jsou to již téměř dva měsíce, co strávil Redl ve vazbě. Jiří Pospíšil zpočátku tvrdil, že se s ním nesetkával vůbec, později přiznal několik schůzek. Čím dál více se ale ukazuje, že jsou jeho tvrzení nepravdivá. Nyní potvrdil, že se s ním skutečně setkal víckrát, než původně uvedl, píšou Seznam Zprávy.

Výzvu k rezignaci ale považuje za pokrytectví. „Přijde mi opravdu absurdní, že mě vyzývá primátor, který je tím, kdo jako hlava města nese politickou odpovědnost za kauzu v dopravním podniku. Jsem si plně vědom, že probíhá volební kampaň, ale tato výzva mi přijde mimořádně pokrytecká,“ napsal pro Novinky v SMS zprávě.

Terčem na sociálních sítích

„Vyzýváme Jiřího Pospíšila k rezignaci na všechny magistrátní funkce! Přiznal, že se stýkal s mafiány. Ukazuje se také, že o svých kontaktech v průběhu času lhal. Nelze uplatňovat presumpci viny na politiky, a zároveň ne na sebe, a proto je důležité vyvodit okamžitou odpovědnost,“ píše se v příspěvku na twitteru Pirátů.

Ani Tomio Okamura si na svém facebooku neodpustil situaci okomentovat: „Podle hnutí SPD by měl Pospíšil složit mandát europoslance a rezignovat na všechny veřejné funkce. Vedení TOP 09 s Markétou Pekarovou Adamovou ho de facto kryje, protože ho ani nevyzvalo k rezignaci na mandát,“ napsal.

„Celý organizovaný zločin a mega korupce se děje pod primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem z Pirátů. Chapadla mafie zasahují do nejvyšších pater vládní koalice. Jediným řešením je demise neschopné Fialovy vlády, která kašle na občany a zavírá oči před korupcí, pokud se jí přímo neúčastní!“ doplnil.

Ostatní nemusí nést zodpovědnost?

V médiích se Jiří Pospíšil vyjádřil k aféře velmi obsáhle, místo odpovědí na dotazy ale položil otázky vlastní a otočil celou věc vůči dalším osobám. Promluvil například o spolupráci magistrátu s obviněným podnikatelem Pavlem Dovhomiljou.

„Jeho bývalý náměstek a nyní též obviněný Petr Hlubuček (STAN) patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům a spojencům. Kde nese pan primátor za to odpovědnost?“ sdělil Novinkám Pospíšil. Na vyjádření nemusel čekat dlouho. „Firmě pana Dovhomilji jsme už na přelomu let 2020/21 vypověděli smlouvu, kterou získal na magistrátu za vlády ANO,“ reagoval na tato tvrzení přímo pro Novinky Zdeněk Hřib.

Ačkoli byl minulý týden Pospíšil sám vypovídat na policii, a jak sám řekl serveru iDNES, byl tam pouze jako svědek, příliš mu to, zdá se, nepomohlo. Svými neustálými změnami výpovědí tak v kauze figuruje stále výrazněji a tlak ze strany politiků je na něho nyní opravdu velký. Odstoupit přesto prozatím nehodlá.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, Facebook, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články