Jiří Pospíšil půjde vypovídat v kauze Dozimetr. Z kandidátky neodstoupí, prý by tím jen dokázal svou vinu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri pospisil
Zdroj: Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Předseda pražské organizace TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil se rozhodl, že bude v kauze Dozimetr vypovídat na policii. V pondělí o tom informoval na svém twitteru a zároveň upozornil, že by rád na kandidátce do podzimních voleb zůstal.

Na policii se Pospíšil přihlásil sám, podle všeho se tak rozhodl na základě tvrzení, která zveřejnil web Seznam Zprávy. Europoslanec chce informace vyvrátit a očistit své jméno, protože podle informací Seznam Zpráv stál u zrodu organizované skupiny, což podle jeho slov rozhodně není pravda.

Web totiž na konci června zveřejnil rozhovor s obviněným podnikatelem Pavlem Dovhomiljou. Ten uvedl, že Pospíšil společně s obviněným bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem všechno vymyslel a právě jejich vinou se celé hnutí STAN v současné době hroutí.

Spojení s kauzou odmítá

Jiří Pospíšil jakékoli své spojení s kauzou Dozimetr odmítá. Prozatím na kandidátce pro komunální volby tedy zůstává. „Po debatě se straníky, členy pražského vedení TOP 09 a koaličními partnery, kteří mi všichni vyjádřili plnou podporu, jsem se rozhodl zůstat na kandidátce pro letošní komunální volby,“ napsal na své sociální síti.

Dodal, že jeho odstoupení by mohlo být považováno za přiznání viny, což by ve výsledku nepřineslo nikomu nic dobrého. Naopak se rozhodl bojovat a dokázat, že je v celé věci nevinný a obvinění jsou pouze skandalizující omyl, či záměr někoho dalšího poškodit jeho jméno.

„S kauzou Dozimetr nemám nic společného. Nejsem podezřelý, natož obviněný. A všechny mé schůzky a kontakty s hnutím STAN měly politický charakter daný tím, že jsme s hnutím společně kandidovali jak do Evropského parlamentu, tak na magistrát,“ ujistil své voliče.

Vyšetřování by nemělo zasahovat do politiky

Podle Pospíšila je velkou chybou, že celá aféra zasahuje do politiky. Tvrdí, že by mělo vyšetřování probíhat nezávisle na tom, z jakého hnutí či strany politik pochází, a podzimní volby by neměly být s kauzou Dozimetr nijak spojovány.

„Chápu, že probíhá volební kampaň a součástí politického boje vnímám i to, jak byla má role v kauze některými médii prezentována. Jako bývalý ministr spravedlnosti ale apeluji, aby do vyšetřování nebylo zasahováno ani politiky, ani novináři. Ať koná policie a státní zástupci,“ řekl.

Nakonec Pospíšil upřesnil, že již kontaktoval orgány činné v trestném řízení a ze své iniciativy půjde vypovídat. „Chci vyvrátit tvrzení prezentovaná v některých médiích. Pevně věřím, že bude kauza nezávisle prošetřena a že všichni, kdo jsou do ní skutečně zapleteni, budou odhaleni,“ objasnil.

Zdroj: Seznam zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články