Josef Středula odstoupil z voleb. Příznivce vyzval k volbě Danuše Nerudové

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef stredula
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Josef Středula se rozhodl odstoupit z prezidentských voleb. Že se jich jako kandidát nezúčastní, oznámil v neděli v závěru předvolební debaty na České televizi. Jako důvod uvedl snahu podpořit ve volbách Danuši Nerudovou, která by díky jeho voličům mohla získat vyšší šance na vítězství.

Podle předvolebních průzkumů se v současné době drží na prvních třech příčkách Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Proti prvním dvěma zmíněným má ale Středula výrazné výhrady. I to je důvod, proč se rozhodl sám z voleb odstoupit.

„Nechci za prezidenta komunistického udavače (stojícího navíc aktuálně před soudem) ani komunistického vojenského rozvědčíka. Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit ve volbě jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z médii favorizované trojice – profesorku Danuši Nerudovou,“ uvedl také na svém facebooku.

Své rozhodnutí v přímém přenosu v debatě na České televizi označil za zásadní krok a způsob, jak zajistit, aby neprohrála slušnost a korektnost.

Dodal, že mu vždy záleželo především na republice samotné a na jejích občanech, a nehodlá tak upřednostňovat své vlastní zájmy.

Půjdou volit Babiše?

Středulův krok hodnotí na sítích i občané. A to dokonce i ti, kteří ho volit nehodlali. „Ač k němu mám poměrně dost výhrad, musím uznat, že je to frajer. Smekám klobouček!“ uvedl jeden z uživatelů v komentáři na Novinkách.

Někteří lidé se ale bojí, že Středula sám sobě podkopal nohy. „Jeho voliči většinou nepřejdou k Nerudové, ale k Babišovi,“ napsal jeden ze sledujících. „Zeman mu určitě poděkuje,“ dodal další s narážkou na to, že současný prezident si za svého nástupce přeje právě Andreje Babiše, jak uvedl v rozhovoru pro Frekvenci 1.

„Josef Středula byl jedním z mých favoritů, po jeho odstoupení je mi jasné, co mám udělat. Bojím se ale, že řada lidí jeho slova bude ignorovat. Přestože možná chtěli původně volit jeho, přání mu nesplní a místo Nerudové dají hlas Babišovi,“ obává se v rozhovoru pro Přehledně24 pan Jaroslav N. z Prahy.

A obavy občanů potvrzuje pro iRozhlas také politolog a komentátor Lukáš Jelínek. „Z analýz veřejného mínění v předchozích týdnech vyplynulo, že k překryvu elektorátu Josefa Středuly s elektorátem Danuše Nerudové nedochází tak často jako v případě elektorátu Andreje Babiše,“ řekl.

Nerudová si jeho kroku váží

Danuše Nerudová se po skončení předvolební debaty vyjádřila ke Středulově kroku na svých sociálních sítích. „Velmi si vážím kroku Josefa Středuly a děkuji za něj. Dokážu si představit, že to po téměř roční kampani nebylo nic jednoduchého. Pane Středulo, beru to jako velký závazek a udělám maximum pro to, aby u mě i vaši voliči našli při volbě prezidenta zastoupení,“ uvedla na twitteru.

I jí ale lidé vzkazují, že hlasy Středuly z velké části možná neuvidí. „Ty hlasy dostane Babiš, takže se moc nevzrušujte,“ napsal někdo, další pak dodal: „Paní profesorko, pokud nechcete, aby vyhrál Babiš, odstupte jako pan Středula.“

Na svém facebooku, kde Středulovi za jeho krok také poděkovala, se Nerudová ale dočkala naopak milých slov. „Děkujeme za včerejší debatu, národu jste jasně ukázala, že na to máte. Budete skvělou prezidentkou,“ napsal někdo. Další pak doplnil: „Před Středulou smekám a paní Nerudové přeji hodně štěstí!“

Zdroj: České televizi, Facebook, Přehledně24, Novinky, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články