Jsem gay, oznámil fotbalový záložník Jankto. Horký ho označil za nejstatečnějšího fotbalistu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jakub Jankto
Zdroj: Profimedia

Sparťanský záložník Jakub Jankto se na sociálních sítích odhodlal ke kroku, který mnozí označují za průlom nejen v českém fotbalovém světě. Jako první český fotbalista veřejnosti oznámil, že je homosexuál. A to pomocí krátkého videa na twitteru.

„Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní“ říká v angličtině Jankto na videu.

Následně dodává, že jako všichni ostatní chce i on svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. „Jsem homosexuál a už se nechci déle skrývat,“ uvádí závěrem krátkého klipu.

O svém soukromí dlouho mlčel

Server iDNES připomíná, že sedmadvacetiletý Jankto má z někdejšího vztahu tříletého syna Davida. S partnerkou Markétou se ale před dvěma lety rozešel. Od té doby si držel média spíše od těla a o svém soukromí téměř nemluvil.

Podle mnoha lidí se není čemu divit, ve fotbalovém prostředí se totiž o homosexualitě příliš nemluví. To, že se rozhodl jít s pravdou ven, z něj tak udělalo hrdinu. A to například i pro novináře a redaktora ČT Filipa Horkého, který Jankta podpořil na své sociální síti.

„Tohle je pro mě aktuálně nejstatečnější fotbalista v Česku. Hrdina, který má mou stoprocentní podporu. Právě on totiž vyšlapává cestu stovkám a tisícům dalších, kteří žijí nebo žít budou s obavou z reakce na něco, co je absolutně přirozené. Šťastný a spokojený život, hodně sil,“ uvedl Horký.

Podporu má i u fanoušků

Jankto si celkově za své přiznání vysloužil mnoho komentářů vyjadřujících podporu. Jak uvádí třeba i uživatel AV, v prostředí fotbalových nebo hokejových kabin se o homosexualitě rozhodně nemluví snadno.

„Kubo, díky tomuhle se staneš inspirací pro tisíce mladých kluků po celém světě. Gratuluju k tomu rozhodnutí a držím palce, ať jsi šťastný,“ vzkazuje fotbalistovi Lukáš Pečeně. Podporu mu vyjádřila na twitteru i Evropská fotbalová asociace UEFA nebo Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA).

Stránka Přiznání gayů pak přidala poděkování: „Moc děkujeme za vaše přiznání. Pomáháte nejednomu z nás.“ Pro Jakuba muselo být přiznání podle komentujících velmi těžké. Téma homosexuality před ním ve fotbalovém světě řešilo veřejně jen pár hráčů.

Například australský mládežnický reprezentant Josh Cavallo se ke své orientaci přiznal v roce 2021. O rok později ho následoval Brit Jake Daniels. Téma komunity LGBT se hojně řešilo také na nedávném mistrovství světa v Kataru, kde jsou vztahy osob stejného pohlaví a jejich propagace kriminalizovány, připomíná iDNES.

Jankto se přesto rozhodl, že už nechce pravdu skrývat, chce žít svobodně a chce projevit, kým ve skutečnosti je. Jeho přiznání tak rozhodně minimálně v českém fotbalovém světě znamená opravdu hodně.

Zdroj: Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články