Igor Matovič po pádu vlády i nadále šíří nenávist vůči LGBT+ komunitě

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Igor Matovic
Zdroj: Profimedia

Igor Matovič je slovenským politikem, který ve velké míře stojí za nedávným pádem slovenské vlády. Kromě toho se ale často vyjadřuje k aktuálním tématům a jeho názory vzbuzují ve společnosti hlasité reakce. Jedním z takových témat je i Matovičovo neuznání LGBT+ komunity.

Igor Matovič již v červnu 2022 vyvolal pobouření, když by dle svých slov podpořil zákaz duhových vlajek, které jsou symbolem LGBT+ komunity.

Zákaz duhových vlajek

Lídr hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) tak podpořil návrh svého spolustraníka Györgyho Gyimesiho.

Gyimesi svůj návrh dle CNN Prima News odůvodnil tím, že na Slovensku jsou již nyní při sportovních událostech zakázány vlajky jiných zemí a mělo by se to týkat i duhové vlajky.

„Osobně si myslím, že takové zástavy nemají na státních budovách jednoduše co dělat. Proto jsme s kolegou Tarabou předložili do Národní rady zákon, který by zakazoval používání těchto symbolů na státních budovách,“ sdělil Gyimesi.

Zatímco premiér Eduard Heger návrh odmítl, Matovič svou reakcí překvapil.

„Zneužívat státní budovy na šíření propagandy jakékoli sexuální orientace není v souladu s veřejným zájmem. Proto návrh poslance Gyimeshio považuji za správný,“ uvedl.

Jsem heterosexuál, řekl po střelbě

Svůj postoj k LGBT+ komunitě vyjádřil znovu v říjnu, když zlehčil vraždu dvou queer osob Juraje a Matúše před klubem Tepláreň.

Tato vražda spustila vlnu prohlášení slovenských politiků, kteří (až na výjimky) prohlásili, že queer osoby potřebují zajistit lepší podmínky.

Jedním z těch, kdo se vyhranili, byl právě Matovič, který zveřejnil status „som hetero“ a vyzdvihl potřebu podporovat křesťanství.

„Najednou je normální nenávidět teplého, protože je teplý. Najednou je normální nenávidět křesťana, neboť je křesťan. Najednou je normální nenávidět,“ uvedl Matovič dle Refresheru.

Chorá doba

Matovičovo kontroverzní jednání vyvolalo vlnu nevole i mezi politiky, zejména pak u politické strany Sloboda a Solidarita (SaS). Ti požadovali demisi Matoviče ve funkci ministra financí.

Matovič sice s demisí souhlasil, sepsal ji a došlo i k předání úřednici. Na poslední chvíli si to ale nakonec rozmyslel a demisi jí vytrhl z ruky.

Vládě Eduarda Hegera tak byla vyslovena nedůvěra a hlasování rozhodlo o pádu vlády.

Namísto toho, aby Matovič zpytoval své svědomí a alespoň na čas přestal s kontroverzním vystupováním, pokračuje i nadále ve svém vymezování se proti LGBT+ komunitě.

Na svém facebooku nazval „chorým“ považovat za správné jiná pohlaví či operace na změnu pohlaví. Zatímco někteří s ním souhlasí, jiní upozorňují na to, že Slovensko má jiné a důležitější problémy, než je toto téma.

Slovenská LGBT+ komunita však upozornila na skutečnost, že se pravidelně objevují návrhy na omezení jejích práv, které mají své zastánce.

Obavy jsou na místě, protože například Polsko s restrikcemi k LGBT+ komunitě začalo a již minulý rok zakázalo jejich pochody.

Česká republika jde v tomto opačným směrem a aktuálně řeší, zda homosexuálním párům umožnit manželství.

Zdroj: CNN Prima News, Refresher, Přehledně24, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články