Slovenská vláda padla. Matovič na poslední chvíli vytrhl demisi úřednici z ruky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
igor matovic
Zdroj: Profimedia

Slovenský premiér Eduard Heger nakonec nezískal důvěru parlamentu. V hlasování se vyslovilo 78 poslanců proti němu, a slovenská vláda tak padla. Jednání trvala několik dní a jedním z důvodů, proč nakonec poslanci projevili nedůvěru, byl i krok ministra financí Igora Matoviče. Ten totiž původně chtěl podat demisi, na poslední chvíli si to ale rozmyslel a své rozhodnutí stáhl.

Už v červenci média informovala o tom, že strana Sloboda a Solidarita si nepřeje s Matovičem nadále spolupracovat. Tehdy se mluvilo o tom, že pokud nepodá ministr financí demisi, SaS vystoupí z vlády.

„Tak jako doposud se při nejlepší vůli už nedá pokračovat. Veřejné peníze jsou nás všech, všech občanů. Pro každého politika by měla být státní kasa posvátná. Už nehodláme přihlížet, jak si z ní Igor Matovič dělá pokladničku pro svoje nápady,“ řekl předseda strany Richard Sulík dle slovenského deníku Pravda.

Opět se vše točilo kolem Matoviče

Jednání, které nakonec vedlo k pádu vlády, trvalo několik dní. Premiér Eduard Heger přemlouval politiky, aby vládě dali šanci. Nakonec se mu podařilo na svou stranu získat právě SaS, která souhlasila s hlasováním v jeho prospěch v případě, že Matovič skutečně podá demisi.

„Vždy jsme měli snahu podpořit demokratickou vládu. Na poslední chvíli jsme tak byli v klubu připravení vyjít Hegerovi vstříc,“ uvedl Richard Sulík s tím, že dostal informaci o tom, že je Matovič na cestě k prezidentce Zuzaně Čaputové, aby demisi podal.

Nicméně Matovič si na poslední chvíli své jednání rozmyslel. Demisi sice podepsal, pak ji ale vytrhl úřednici z rukou s tím, že šlo o neuvážený krok a on změnil názor. „Nic nedoplňuje toto chaotické vládnutí lépe,“ uvedl Sulík s tím, že strana pak hlasovala proti Hegerovi.

Bojí se Fica

Prezidentka země Zuzana Čaputová dnes na základě vyslovení nedůvěry vládu odvolá. Ta bude nadále působit podle serveru Aktuality v omezeném rozsahu. Prezidentka také stanoví termín předčasných voleb. Podle předsedy parlamentu Borise Kollára by volby mohly přijít zhruba v březnu příštího roku.

SaS je nicméně nepodporuje. „Předčasné volby podle Sulíka ještě nejsou hotovou věcí. Předseda SaS zopakoval, že 20 poslanců jeho strany je nepodpoří, protože by znamenaly dřívější návrat Roberta Fica,“ uvádí příspěvek na twitteru.

Naopak předseda opoziční strany Hlas – sociální demokracie Peter Pellegrini se vyslovil jednoznačně pro a na facebooku napsal: „Pád zlé a neschopné vlády je nejkrásnějším vánočním dárkem pro Slovensko. Jedinou alternativou pro HLAS jsou nyní předčasné volby.“

Zdroj: Přehledně24, Pravda, Aktuality, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články