Politická bouře na Slovensku. Jedna z koaličních stran chce odchod Matoviče, jinak odejde z vlády

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sulik SaS
Zdroj: Profimedia

Slovensko čelí opět po roce vládní krizi. A znovu je v hlavní roli Igor Matovič, tentokrát coby ministr financí. Jedna z koaličních stran, Svoboda a solidarita (SaS), podmínila své setrvání ve vládě úplným odchodem právě Matoviče. Jeho Strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OlaNO) však toto ultimátum rezolutně odmítla.

Politická situace se na Slovensku opět značně vyostřuje. Jedna ze čtyř vládnoucích koaličních stran ve středu oznámila premiérovi Eduardu Hegerovi (OlaNO), že hodlá vypovědět koaliční smlouvu, pokud nebudou naplněny jejich požadavky.

SaS už nechce s Matovičem spolupracovat

Tím nejzásadnějším zřejmě bude odstranění Igora Matoviče, současného ministra financí a minulého premiéra, z vlády. Vyplývá to ze slov předsedy strany SaS Richarda Sulíka.

„Tak jako doposud se při nejlepší vůli už nedá pokračovat. Veřejné peníze jsou nás všech, všech občanů. Pro každého politika by měla být státní kasa posvátná. Už nehodláme přihlížet, jak si z ní Igor Matovič dělá pokladničku pro svoje nápady,“ řekl předseda dle slovenského deníku Pravda.

Poslední kapkou byla spolupráce s extrémisty

Podle tohoto zpravodajského severu se ke kontroverznímu ultimátu SaS rozhodla především kvůli protiinflačnímu balíčku, který vytvořil právě Matovič. Odborná veřejnost měla k zákonu výhrady stejně jako prezidentka Zuzana Čaputová, která jej dokonce vetovala.

Ministr financí si ale dokázal v parlamentu sehnat potřebné hlasy, které veto přehlasovaly. „Je to více jak miliardový balíček, který není krytý. Veto bylo prolomeno za pomoci fašistů,“ prohlásil podle Pravdy Sulík. Narážel tak na hlasy, které Matoviči poskytla Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS), která bývá označována za extrémistickou.

OLaNO požadavek okamžitě odmítla a uvedla, že jej považuje za porušení koaliční smlouvy. Zároveň ale prohlásila, že doufá, že se najde nějaké „mírové“ řešení, které by současnou vládu udrželo v chodu alespoň do příštích voleb. Ty se budou konat v roce 2024.

Matovič je kontroverním politikem

Není to ovšem poprvé, kde mají strany SaS a OLaNO mezi sebou nějaký problém. K podobnému konfliktu došlo už v loňském roce a opět v něm hrál hlavní roli Igor Matovič, tehdy ještě jako premiér.

Dvě politické strany, jednou z nich byla právě SaS, tehdy oznámily, že odmítají setrvat ve vládě, kterou povede právě Matovič. OLaNO tehdy opravdu ustoupilo. Premiérem se stal jejich tehdejší ministr financí Eduard Heger a Matovič se místo něj stal ministrem financí.

O tom, že je Matovič kontroverzní osobností slovenské politické scény se všeobecně ví. Problém s ním má jak opozice, tak koalice. Podle ČTK jej dokonce obyvatelé Slovenska považují za nejvíce nedůvěryhodného současného politika.

Zdroj: Pravda, ČTK, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články