Slovensko ruší koncesionářské poplatky. Schválilo také rozpočet na rok 2023

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
slovensko vlada
Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

Slovenská Národní rada se shodla na zrušení koncesionářských poplatků, ke kterému by mělo dojít v červenci příštího roku. Zároveň také na posledním zasedání schválila státní rozpočet na rok 2023. Právě z něj se bude televize a rozhlas nadále financovat.

S návrhem na zrušení koncesionářských poplatků přišel šéf strany Sloboda a solidarita Richard Sulík. Výměnou za schválení jeho návrhu přislíbil vládě, že bude jeho strana hlasovat pro schválení státního rozpočtu.

„Navrhuje se zrušení za služby veřejnosti poskytované RTVS, tedy takzvaných koncesionářských poplatků. To bude nahrazeno příspěvkem ze státního rozpočtu v zákonem stanovené výši, který se bude každoročně valorizovat o míru inflace,“ uvedli podle slovenského serveru Aktuality autoři návrhu.

Prostor na změny

Změny v placení koncesionářských poplatků by se měly projevit až v červenci. „Znamená to, že ta odborná diskuze bude moci ještě celý první půlrok následujícího roku probíhat. Je tam tak prostor na to, aby se popřípadě zavedly nějaké další změny,“ řekl pro RTVS správy předseda finančního výboru Marián Viskupič.

Ne všichni ale se změnou souhlasí. Na twitteru reagovali i někteří Češi, podle kterých jde o nebezpečný krok. „Slovensko zruší koncesionářské poplatky. NEBEZPEČNÉ a populistické! Poplatky jsou kardinálním pilířem nezávislosti veřejnoprávních médií. Nově bude RTVS dostávat peníze ze státního rozpočtu, který kontroluje vždy ten, kdo právě vládne. Slováci se v tomto nebezpečně přiblíží Maďarsku,“ uvedl český poslanec Matěj Ondřej Havel.

Podle iDNES šlo o nečekané rozhodnutí, které zaskočilo i samotné vedení RTVS. To, že celé financování bude ze státního rozpočtu, budí obavy, že do obsahu a nezávislosti televize a rozhlasu mohou zasahovat politici.

Schválení státního rozpočtu

Slovenská vláda na posledním jednání schválila také státní rozpočet na příští rok. „Schválili jsme zákon roku a mohu říci, že toto je skutečně dárek pro občany Slovenska, protože právě tento rozpočet je bezprecedentně nejvyšší, co se týče pomoci občanům,“ citují slova předsedy vlády Eduarda Hegera stránky ministerstva financí SR.

Jeho slova pak doplnil dosavadní ministr financí Igor Matovič, jenž uvedl, že byl prosazen zodpovědný rozpočet, který podá pomocnou ruku lidem, jež byli dotknutí energetickou krizí nejvíce. Rozpočet podle jeho slov ukázal i to, že je Slovensko nejvíce prorodinný stát v celé EU.

Schválením rozpočtu nicméně vládní chaos nekončí. Podle serveru Pravda byly jen politické neshody prozatím odsunuty na leden, kdy se bude na Slovensku jednat o tom, zda budou vyhlášeny předčasné volby.

Zdroj: Aktuality, RTV správy, Twitter, ministerstva financí, iDNES, Přehledně24, Pravda

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články