Jurečka chce, aby lidé pracovali i v důchodu. Máme své odpracováno, nechte nás na pokoji, vzkazuje veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že by si vláda přála, aby lidé pracovali i poté, co jim vznikne nárok na starobní důchod. Snaží se v tomto ohledu údajně lidi maximálně motivovat. Zvyšovat věk odchodu do důchodu se podle jeho slov nebude.

Podle Jurečky bude hranice odchodu do důchodu i nadále 65 let. „A zároveň do věku pro důchod promítneme i to, kdy člověk nastoupil do práce a jakou má za sebou dobu důchodového pojištění,“ vysvětlil ministr v rozhovoru pro Novinky.

Pracovat i v důchodu

Podle slov Jurečky se vláda snaží motivovat k tomu, aby lidé zůstali v pracovním zapojení i poté, co získají nárok na důchod.

„Musíme si uvědomit, proč všechna opatření, o kterých teď mluvíme, vlastně děláme. Když nebudeme dělat vůbec nic, tak v budoucnu lidé nebudou mít adekvátní důchody. Za 30 let bychom všichni odcházeli do důchodu až v 70 letech, aby se udržely důchody na stávající výši,“ uvádí ministr v rozhovoru.

Už v lednu navíc Jurečka upozornil, že třetina lidí odchází do předčasného důchodu. Tito lidé pak ale na trhu práce chybí. Důvodem pro takový odchod může být například zhoršující se zdraví nebo péče o blízkou osobu.

Podle Deníku ale mnoho lidí důchody nadužívá. Už v únoru vláda informovala, že se s tímto problémem chystá něco udělat. Teď chce naopak pomoci pracovnímu trhu tím, že motivuje Čechy k práci i v důchodovém věku.

Veřejnost protestuje

Podle reakcí veřejnosti se zdá, že jen málokdo s prací současně s důchodem souhlasí. „Komik. Taková zdravotní sestra si k vám v sedmdesáti už jen přilehne a umře s pacientem. Řidič v osmdesáti vás rozstřelí na první křižovatce. Fakt nemůžete najít jiné cesty?“ píše na twitteru Panna Marie Vinohradská.

„Důchodci budou makat, zatímco mladí budou na pracáku,“ kritizuje pak situaci na facebooku pan Petr. „Jurečka, to zase z vás něco vypadlo. Ať pracují mladí, spousta se jich fláká doma a dělat se jim nechce. A důchodce nechte v klidu, ti už mají odpracováno,“ vzkázala ministrovi uživatelka Jana.

Zdroj: Přehledně24, iRozhlas, Novinky, Deník, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články