Věk odchodu do důchodu se nezvýší na 68 let. Okamura se raduje, podle veřejnosti Jurečka nechce Paříž v Praze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Připravovaná reforma se nakonec obejde bez zvýšení důchodového věku na 68 let. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že důchodový věk bude záležet na více faktorech. Shodl se na tom se zástupci SPD a Tomio Okamura považuje situaci za velký úspěch svého hnutí.

„Nepočítám s tím, že bych propisoval takovouto věkovou hranici do důchodové reformy,“  citují slova ministra Novinky.  I nadále hodlá Jurečka vycházet ze současné hranice, která je 65 let.

SPD zvyšování důchodového věku odmítá od začátku

Hnutí SPD se od začátku návrh zvyšovat věk odchodu do důchodu nelíbil. „SPD nikdy nezvedne ruku pro zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let,“ cituje místopředsedu SPD Radima Fialu server iDNES.

Fiala dodal, že zástupci hnutí jsou přesvědčeni, že v 68 letech nejsou lidé schopni ve velké většině případů efektivně pracovat. To, že Jurečka nakonec souhlasil s nezvyšováním důchodového věku, tak považuje SPD za velký úspěch.

„Další úspěch SPD! Odchod do penze v 68 letech v důchodové reformě nebude, řekl médiím po dnešním jednání se zástupci SPD ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL),“ napsal na svém facebooku hrdě lídr hnutí Tomio Okamura.

Zalekl se?

Ačkoli s krokem jsou lidé spokojeni, Jurečku na sociálních sítích kritizují. Podle jejich slov totiž jedná na základě strachu. Nejspíš se zalekl opozice, někteří ale mají také dojem, že ho vyděsilo i dění ve Francii.

„Nechce asi Paříž v Praze,“ uvedl na twitteru uživatel DoruKo. Odkázal tím na nepokoje, které ve Francii vypukly s tamější prosazenou důchodovou reformou.

Jurečku ale kritizují lidé i v dalších ohledech. Nelíbí se jim například jeho slova o tom, že důchodový věk se bude posuzovat z mnoha stran. Pokud by to byla pravda, například poslanci by za svou práci měli odejít do důchodu ve 120 letech, myslí si uživatel Lama Pako.

„Náročnost práce? Takže většina politiků bude bez důchodu?“ uvažuje pak také na facebooku paní Marie. „My to dnes máme v 65 letech. Ve Francii za zvýšení na 64 hoří auta. Ta naše vládní prasata se asi neštítí ničeho,“ podotýká pak pan Karel.

Zdroj: iDNES, Novinky, Facebook, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články