Francouzská vláda prosadila spornou důchodovou reformu. Bouří se opozice i veřejnost, v ulicích se hlasitě protestuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Emmanuel Macron
Zdroj: Profimedia

Bez souhlasu dolní komory přijala francouzská vláda novou důchodovou reformu. Zvýšení důchodového věku z 62 na 64 let se nelíbilo poslancům opozičních stran. Blok prezidenta Emmanuela Macrona nemá v dolní komoře většinu, proto se vláda rozhodla použít článek 49.3 ústavy a přijmout reformu bez hlasování poslanců, vysvětluje Česká televize.

„Tato reforma je zcela nezbytná. Bohužel není jiná cesta, než ji za každou cenu přijmout,“ uvedla podle BBC přímo na shromáždění premiérka Francie Élisabeth Borneová.

Jakmile zaujala stanovisko, poslanci dolní komory se na protest pustili do zpěvu Marseillaisy. Nepokoje se následně dostaly i do ulic, lidé proti rozhodnutí vlády výrazně protestují.

Osobní selhání Macrona

Reformu navrhl a během své kampaně obhajoval sám francouzský prezident Emmanuel Macron. Právě ten se teď stal cílem kritiky. „Je to důkaz jeho osobního selhání,“ pronesla podle CNBC poslankyně Marine Le Penová.

Odsouhlasení reformy mohou poslanci nyní zvrátit pouze vyslovením nedůvěry vládě. Sám Macron vpředvečer hlasování uvedl, že by mohl případně sněm rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Některé politiky tím vyděsil, většina se jich ale shodla na tom, že jen blafoval.

Nepokoje v ulicích

Macronovo rozhodnutí se nepodepsalo jenom na náladě politiků. Proti situaci začala bojovat také francouzská veřejnost, v ulicích vypukly nepokoje, lidé se bouří.

Protesty se konají například v Bordeaux, Lille nebo Amiens. Demonstranti se nebojí použít násilí a na policisty hází například dlažební kostky, v ulicích také zapalují ohně. Protesty zachycené na videích zaplavily sociální sítě.

V samotné Paříži pak stávkují někteří pracovníci veřejných služeb. Důchodová reforma se nelíbí například popelářům, hlavní město Francie tak pro jejich nečinnost doslova zaplavují odpadky, uvádí iDNES. Mezi řadou profesí už druhý týden stávkují jak zaměstnanci spaloven tak i svozu odpadků.

Zdroj: BBC, CNBC, Twitter, Česká televize, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články