Kadaňská nemocnice dostala mimořádnou dávku vakcín. Jde o předvolební kampaň, tvrdí opozice

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nemocnice Kadan
Zdroj: Jana Ulrichová / CNC / Profimedia

Očkování v Ústeckém kraji běží velmi nerovnoměrně. Existují místa, kde bylo během měsíce naočkováno kolem deseti tisíc lidí, a také místa, kde to byly necelé čtyři tisíce. Tato čísla nejvíce závisejí na počtu očkovacích vakcín, které mají daná očkovací centra k dispozici. Na to, proč jich mají některá méně a některá více, se snažil odpovědět Artur Janoušek ze serveru irozhlas.cz.

Jeden z premiantů, co se očkování v Ústeckém kraji týče, je bezesporu Nemocnice Kadaň. Ta stihla za měsíc březen naočkovat 10 189 lidí. Lepší byla v tomto kraji pouze Krajská zdravotní Ústí nad Labem, ta naočkovala necelých 15 tisíc lidí. Naproti tomu je například Krajská zdravotní Teplice, která naočkovala pouze 3 808 lidí.

Důvodem, proč například teplická nemocnice zaostává, není její neschopnost očkovat rychleji, ale to, že nemá čím očkovat. Teplice a Děčín dokonce vybudovaly nová a větší očkovací centra, aby zvládly rychleji podávat vakcíny. Ovšem množství, které obdržely, není zdaleka tak velké jako u nemocnice v Kadani.

„Ani naše kapacita není plně využita, jsme schopni očkovat víc. Naše žádosti ale zatím nebyly naplněny,“ uvedl koncem března ředitel teplické nemocnice Tomáš Hrubý. Stejně to vidí i ředitel nemocnice v Mostě. „Mohli bychom dostávat víc vakcín,“ řekl ředitel nemocnice Petr Najman pro irozhlas.cz.

Kadaň dostala navíc mimořádnou dávku vakcín

Nemocnice v Kadani byla rovněž vybrána pro aplikaci mimořádné dávky vakcín, které přišly do Ústeckého kraje na začátku března, jednalo se o 4200 vakcín.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) k tomu uvedl, že vakcíny nabízeli více nemocnicím, všechny je však odmítly s tím, že nejsou schopny dané množství včas upotřebit.

To však podle Radiožurnálu není pravda. Nemocnice v Teplicích, Mostě, Chomutově i v Děčíně shodně uvedly, že jich se nikdo neptal.

Předvolební kampaň nebo náhoda

Odpovědi na otázku, proč právě Kadaň, nabízí krajská opozice. Podle ní není náhoda, že právě z Kadaně pochází náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS) a poradce hejtmana Jan Richter (ANO). Oba jsou navíc spojeni s místním zastupitelstvem. Kulhánek je kadaňským zastupitelem dodnes.

Opozice to vidí jako jasnou předvolební kampaň, která má ukázat schopnost těchto kandidátů a přihrát jim tak politické body.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články