Epidemie v Česku postupně slábne. Očkování má ale stále zpoždění

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
COVID
Zdroj: Shutterstock

Počet nově nakažených koronavirem dál pozvolna klesá. Oproti minulému týdnu klesl počet případů o 777 na 2560. Tím kleslo i číslo udávající počet nemocných na sto tisíc obyvatel. To je v současné chvíli 153, přičemž minulý týden to bylo 163. Očkování se ale čím dál více opožďuje za dosavadním plánem. Data uveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

Pozitivní trend v počtu nakažených onemocněním covid-19 dále pokračuje. Zatímco minulý měsíc bylo do 26. března nakaženo přes 271 tisíc osob, za stejné období v dubnu to je pouhých 83 tisíc. Duben měl nejvyšší počet případů 7. dubna, kdy přibylo 7051 nakažených za den. V březnu to bylo 16 777 nově nakažených za jeden den.

Díky tomuto postupnému zlepšování situace klesá i reprodukční číslo. To ukazuje, kolik lidí průměrně nakazí jeden nemocný. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie slábne. Momentálně je na 0,88 bodech.

Rozdíly v krajích jsou obrovské

Velké rozdíly jdou však patrné mezi jednotlivými kraji a okresy. Celá republika je na průměru 156 nově nakažených na sto tisíc obyvatel, což je stále velmi vysoké číslo. Řadí nás to mezi země, které zvládají pandemii nejhůře.

Ale například Chebsko udává za poslední týden průměrně 26 nakažených lidí na sto tisíc, naproti tomu nejhůře je na tom okres Vsetín (304), Zlínsko (295) a Prachaticko (288).

Podle dat z webu Ministerstva zdravotnictví se v České republice prokazatelně nakazilo přes 1,6 milionu obyvatel. 95 procentům lidí se podařilo vyléčit. Počet zemřelých s koronavirem je k dnešnímu dni evidováno přes 29 tisíc.

I zde je vidět rozdíl mezi daty březnovými a dubnovými. V březnu umíralo v souvislosti s koronavirem průměrně 192 lidí za den, v průběhu dubna je to 86 lidí denně.

V nemocnicích přibývají volná lůžka

Příznivější bilance se odráží i ve vytížení zdravotního systému. V nemocnici leží oproti minulému týdnu o 1100 pacientů méně. Těch v těžkém stavu ubylo o 225. Přibyla také covidová lůžka, těch je v nemocnicích nyní volných zhruba 30 %. Lůžek s umělou plicní ventilací je volná jedna čtvrtina.

Naopak nepříznivý trend můžeme pozorovat v očkování. To se stále zpomaluje a tento týden nebyl výjimkou. Proti minulému týdnu bylo naočkováno o desetinu lidí méně. Celkově už bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Plně naočkovaných lidí je téměř milión.

Autor: Markéta Krejčí.Související články