Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda před volbami připomíná: Jsem Pražák. V Praze žiji celý život

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
bohuslav_svoboda
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda je lékař, porodník, poslanec a nově znovu i kandidát za koalici SPOLU na pražského primátora. Funkci už si vyzkoušel v letech 2010 až 2013, nyní dle svých slov cítí, že ho Praha opět potřebuje. V pondělí představil svůj propagační materiál s názvem Mým Pražanům.

Současným primátorem hlavního města Prahy je taktéž lékař Zdeněk Hřib. Jakožto nejvyšší činitel v zastupitelstvu hlavního města vykonává funkci hejtmana kraje a zastupuje hlavní město navenek. Vzhledem k tomu, že na termín pátek 23. září až sobotu 24. září 2022 jsou vypsány komunální volby, je možné, že se po čtyřech letech Pražané dočkají jeho výměny.

Mnoho starých známých kandidátů

Do voleb o magistrát bude kandidovat 22 subjektů, tedy o sedm méně než v roce 2018, kdy kandidovalo 29 subjektů, uvádí web Volby Českého statistického úřadu. Svůj post by rád obhájil Zdeněk Hřib, sesadit ho chtějí například Jan Čižinský, Bohuslav Svoboda, Petr Hlaváček, Patrik Nacher a další vyslanci politických stran.

Bohuslav Svoboda navazuje na relativně novou předvolební strategii politických stran, kterou začal v roce 2017 marketingový tým kolem Andreje Babiše knihou O čem sním, když náhodou spím. Svoboda se modelem inspiroval a vydal knihu Mým Pražanům. Tyto knihy tak stále více nahrazují tradiční volební noviny, jedná se o propagační materiál jeho kampaně do komunálních voleb.

„Nápady, myšlenky a vize popsané v knize vzešly z mých politických i osobních zkušeností, debat s občany, ostatními kandidáty a experty v rámci přípravy volebního programu. Kreativní zpracování měl na starosti člen ODS a zároveň marketingový specialista Jakub Splavec,“ cituje iDNES Svobodovo vyjádření ke knize Mým Pražanům.

Primátor, nebo poslanec?

Bohuslav Svoboda je současně poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky od roku 2013. Nyní je z pozice člena ODS lídrem kandidátky koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), a tudíž i kandidátem na post pražského primátora v zářijových komunálních volbách.

Jako primátor by rád vyřešil dopravu a parkování v Praze. Dále by se rád zabýval otázkou bydlení, dle jeho mínění totiž v Praze chybí cca 30 tisíc bytů, uvedl v rozhovoru pro Forum24.

Úskalím, které však ve své pozici Svoboda nyní řeší, je otázka, zda-li se dá spojit práce poslance a primátora Prahy: „Být primátorem a poslancem má jak své klady, tak své slabiny. Pokud budu primátorem, společně se svými kolegy vyhodnotíme, co převažuje,“ sdělil redaktorům serveru.

Vzdát se funkce poslance tak dle svých slov prozatím neplánuje a věří, že jako poslanec by měl ve funkci primátora větší možnost ovlivnit dění v hlavním městě republiky.

Zdroj: Volby, Mým Pražanům, Facebook, iDNES, Forum24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články