Karlovy Vary vám rozumějí. Město láká ruskojazyčnou kampaní zahraniční turisty, Pirátům se to nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
karlovy vary
Zdroj: Profimedia

Karlovy Vary přišly v posledních dvou letech o velkou část turistů. Nejprve se na problémech podílel covid-19, teď zase město přichází o turisty kvůli válce na Ukrajině. Proto se Vary rozhodly zacílit na ruské obyvatele žijící v Německu, a to cizojazyčnou reklamou. To ale část karlovarských zastupitelů kritizuje.

V letošním roce se návštěvnost Karlových Varů za první tři čtvrtletí pohybovala kolem 335 tisíc lidí. „To je o 2,8 procenta více než v roce 2019,“ říká podle iDNES Josef Dlohoš, ředitel karlovarského infocentra. Přesto je ale potřeba nalákat především zahraničních turistů do města více.

Karlovy Vary tak před časem spustily cizojazyčnou kampaň cílící na Rusy žijící v Německu. Podle Dlohoše se reklama v azbuce zobrazuje výhradně na počítačích či mobilech v Německu, které využívají ruský jazyk. I tak se ale některým lidem nelíbí.

Město, které vám rozumí

„Ruskojazyčná kampaň je zejména zaměřená na všechny, kteří žijí v západní Evropě, ale používají azbuku a mluví rusky,“ uvedla pro TTG primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Nejsou to podle ní jen Rusové, ale i Ukrajinci, Gruzínci a další. Někteří zástupci města přesto s kampaní nesouhlasí.

„My jsme se ohradili proti sloganu Karlovy Vary – město, které vám rozumí v kontextu agrese, která je všemi neakceptována a jako Karlovarský kraj jsme se proti ruské agresi ohradili. Slogan byl nešťastný v načasování,“ říká pro Českou televizi náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

Zbavme se reputace ruského města

Kraj měl podle ČT námitky pouze k formulaci jako takové. Někteří zastupitelé nicméně mají problém s ruskojazyčnou kampaní jako takovou. Seznam Zprávy například informovaly o dopisu, ve kterém autoři vyzývají primátorku Varů, aby přestala podporovat agresi na Ukrajině.

„Populace ruského původu v evropských zemích, tradičně velmi pevně spjaté s domovinou, proti válce většinou aktivně nevystupují a naopak část v Evropě žijících Rusů pořádá manifestace na podporu ruského režimu a zmírnění sankcí,“ uvádí dopis.

Vary by se podle autorů dopisu měly zbavit reputace ruského města. „Kampaň není zaměřená na Rusko, ale na lidi, kteří žijí v rámci Evropy a nejvíce v Německu, a pouze mluví rusky. To znamená, že to jsou občané Evropské unie, ale mluví rusky. To znamená, že nemíříme na Rusy v Rusku, aby k nám přijeli, to je třeba odlišit,“ brání se Pfeffer Ferklová.

Postoj Pirátů se občanům nelíbí

Proti lákání rusky mluvících osob do Varů se na facebooku postavili například Piráti. „Vary vám rozumějí – tak mělo znít jedno z hesel kampaně na přilákání rusky mluvících turistů do Karlových Varů. Naštěstí se od něj po mnoha negativních reakcích upustilo, ale kampaň podle všeho běží dál,“ uvádí příspěvek. Pokračování kampaně potvrdil podle Deníku i šéf infocentra.

„Vedení města tvrdí, že je namířená pouze na Rusy žijící v Německu. V kontextu současného dění se dá považovat přinejmenším za nevkusnou a necitlivou, může ale také uškodit mezinárodní reputaci našeho města,“ tvrdí dále Piráti.

Jejich tvrzení se nicméně nelíbí některým sledujícím profilu. „Rusy v ČR ani KV nechceme. Jak inkluzivní a nexenofóbní. Pirátská diverzita. Slyšeli jste, že rusky se mluví i na Ukrajině a v jiných zemích?“ ptá se někdo.

V komentářích na Seznam Zprávách ale mají lidé odlišný názor. „Moc dobře si pamatuji dobu, kdy se Rusové stěhovali do Karlových Varů a s nimi i jejich děti, které se začaly nejen roztahovat a dělat bordel, ale i díky nim upadala kultura ve Varech. Jsem jen pro je konečně vypráskat z Varů,“ uvedl jeden z uživatelů.

Zdroj: iDNES, Česká televize, TTG, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články