Evropská unie půjčí Ukrajině 18 miliard eur. Češi si myslí, že podpora vlády je už příliš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska republika evropska unie
Zdroj: Profimedia

Evropská unie se dohodla na půjčce v hodnotě 18 miliard korun pro válkou postiženou Ukrajinu. Ta má velkou podporu mnoha zemí, spolu s Polskem se přitom Česká republika řadí k těm, kdo se snaží pomáhat nejvíce. Jak se ale ukázalo, mnoha Čechům se už kroky vlády vůči Ukrajině nelíbí.

Evropská rada dosáhla dohody ohledně legislativního balíčku, díky kterému může EU během roku 2023 pomoci Ukrajině půjčkou v celkové hodnotě 18 miliard eur, píší stránky Rady. Cílem půjčky je poskytnout krátkodobou finanční pomoc pro obnovu zasažené ukrajinské infrastruktury a celkovou obnovu země po válce.

Podle českého ministra financí Zbyňka Stanjury se Ukrajina může na Evropskou unii vždy spolehnout. Jeho slova vyvrací Maďarsko, které ještě donedávna podle Seznam Zpráv půjčku blokovalo. Země uvedla, že nechce, aby se EU zadlužovala.

Zdroje z oficiálních míst EU se ovšem shodovaly, že vláda Viktora Orbána si chce tímto způsobem vynutit uvolnění více než 13 miliard eur z unijních fondů. To ale Maďarsko nikdy nepřiznalo. Je nicméně známé, že mu hrozilo, že o peníze přijde, pokud nepředloží reformy zaměřené na potírání korupce a nezávislost justice.

Maďarsko nakonec souhlasilo s půjčkou EU Ukrajině, protože evropský blok přistoupil na to, že zmrazí Budapešti namísto 7,5 miliardy eur přibližně 6,3 miliardy eur. Dále také schválil maďarský plán obnovy, který pro zemi znamená přínos 5,8 miliardy eur.

Česká vláda už podporuje Ukrajinu až příliš

Na Ecofinu jsme potvrdili závazek, že začátkem ledna dostane Ukrajina €18 mld. Zda to bude s Maďarskem, nebo ne, rozhodnou sami Maďaři. Věřím v jejich spolupráci s Evropskou radou na aktualizaci hodnocení jejich reformního úsilí v oblasti kontroly veřejných zakázek a v pokračování  reforem,“ napsal Stanjura na twitteru.

Dočkal se ale výrazné kritiky, která potvrzuje, že Češi už s podporou Ukrajiny Českou republikou v tak velké míře nesouhlasí. „Dobrý den, chci se zeptat, ty peníze pro Ukrajinu si EU neustále půjčuje jako dluh, nebo je zdarma trháte na stromech v Bruselu? Jenom tato věc mě zajímá, nic více, děkuji,“ napsal v komentářích jeden uživatel.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění Češi čím dál méně souhlasí s kroky české vlády vůči Ukrajině. Pomoc je podle nich přehnaná. Průzkum navíc ukazuje, že v současnosti se o vývoj situace na Ukrajině zajímá 57 % české veřejnosti, což je o 21 procentních bodů méně než na jaře letošního roku.

S výsledky průzkumů ale někteří Češi nesouhlasí. „Nepomoct UA znamená pomoci nacisticko-imperialisticému Rusku a jeho snu o obnovení sféry vlivu SSSR,“ napsal někdo v komentářích na iDNES.

„Jsem rád, že podporujeme Ukrajinu, ale mám podezření, že ty prostředky, zejména finanční, se dají lehce přemístit do soukromých kapes. Dále mi vadí, že se spousta problémů hází na válku na Ukrajině. Můžeme pomáhat potřebným a zároveň budovat prosperující a fungující ČR,“ uvedl další uživatel s tím, že podpora Ukrajiny je v pořádku, neměla by být ale upřednostňována před pomocí Čechům.

Zdroj: Evropská rada, Centrum pro výzkum veřejného mínění, Seznam Zprávy, iDNES, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová,Související články