Katarský emír navštívil Česko. Jeho předčasný odlet politiky zaskočil, spolupráci nicméně údajně neohrožuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
katarsky emir
Zdroj: Profimedia

V úterý k večeru přiletěl do Prahy emír Tamim bin Hamád Sání, tedy nejvyšší představitel Kataru. Během včerejšího dne se setkal s prezidentem i premiérem, jednat u nás měl především o dodávkách plynu.

„Návštěva Jeho Výsosti je v souvislosti s konáním vrcholného summitu EU na Pražském hradě příležitostí k uspořádání setkání s politickými zástupci zemí EU, včetně České republiky, s cílem nalézat společná řešení aktuálních velkých krizí,“ vyjádřil se k události Pražský hrad.

O návštěvě na svém twitterovém profilu informoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Energetika bude jedním z velkých témat jednání,“ potvrdil v úterý serveru Novinky mluvčí vlády Václav Smolka. S prezidentem pak emír jednal kromě energetiky především o dopravě.

Podle České televize Miloš Zeman společně s emírem odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a dohodli se na celé řadě katarských investic v České republice. Hrad následně zveřejnil i smluvní dokumenty, které byly podepsány. Patří mezi ně například i dohody o hospodářské, obchodní a technické spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Státu Katar.

Předčasný odlet

Podle původních informací serveru Novinky se měl zdržet Tamim bin Hamád Sání až do pátku. Dnes v ranních hodinách se ale objevila zpráva o tom, že předčasně odletěl již ve středu večer. A to údajně proto, že Česko nedokázalo splnit jeho požadavky.

Během dnešního dne měl emír absolvovat schůzky s hlavami států v rámci zasedání Evropského politického společenství. To se pořádá na Pražském hradě v rámci předsednictví ČR v radě EU. Bohužel k tomu ale nedojde.

Bin Hamad Sání totiž vznesl požadavek, aby se stal regulérním účastníkem summitu a mohl také na slavnostní večeři pro asi padesát státníků. To mu bohužel česká diplomacie nemohla zajistit, proto se rozhodl, že se schůze nezúčastní vůbec.

„Snažili jsme se jeho požadavku vyhovět, ale nebylo už možné, aby se zítřejšího jednání a večeře účastnil jako oficiální host,“ popisuje pro Deník N zdroj z diplomacie. „S tímto požadavkem nebyl souhlas ze stran ostatních účastníků, a to i proto, že setkání připravují i ostatní země dlouho a není možné na seznam regulérních hostů přidat další lidi,“ doplnil.

Nic není ohroženo

Podle zdroje předčasný odlet emíra z České republiky neohrožuje již podepsané dokumenty a komunikace s ním v ostatních ohledech proběhla bez problémů. Emír ocenil, že se mu Češi pokoušeli zařídit náhradní program, nakonec ale usoudil, že pokud nemůže být jeho požadavkům vyhověno, není nutné, aby se dále zdržoval.

Podle webu Hlídací pes je pro Česko teď důležité si vztahy s Katarem udržovat na nejlepší možné úrovni. Zájem o styky se státem v Evropě ožil po ruské invazi na Ukrajinu především se souvisejícíc energetickou krizí.

Tato blízkovýchodní země totiž patří mezi největší světové exportéry zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě, píší Novinky.

Zdroj: Česká televize, Deník N, Novinky, Hlídací pes, Pražský hrad, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články