Ministr Síkela přiznal, že zastropování cen zřejmě nebude platit pro celou spotřebu. Opatření má donutit lidi šetřit

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sikela Jozef
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Do diskuzního pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes dorazil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ten mimo jiné promluvil o projednávání energetické krize na evropské úrovni a také o tom, že zastropování cen zřejmě nebude platit pro celou spotřebu.

V neděli se ve studiu České televize objevil kromě moderátora Václava Moravce také ministr Jozef Síkela, jeho předchůdce Karel Havlíček a také bývalý šéf ČEZu Jaroslav Míl.

Jedním z hlavních diskutovaných témat bylo zastropování cen energií, které nedávno schválila vláda. To je prozatím stanoveno na cca 6 Kč za kWh silové elektřiny s DPH a 3 Kč za kWh u plynu.

Stát bude garantovat cenu jen u části spotřeby

Podle Síkelových slov tato čísla budou platit. Nově se ale uvažuje o tom, že zastropované ceny nebudou platit pro celou spotřebu elektřiny, ale pouze pro její část. Lidi by to údajně mělo motivovat k tomu, aby plynem a elektřinou více šetřili.

„To znamená, že by tam měl být nějaký úsporný element, což si myslím, že dosáhneme lehce, protože ty domácnosti už šetří. Protože sama ta cena vlastně vyvolává jakýsi podnět k úsporám,“ vysvětlil v Otázkách Václava Moravce. Pro iDNES poté doplnil, že prozatím uvažuje o 80procentní hranici, a to pouze u malých a středních podniků.

Odborníci souhlasí, opozice je proti

Tento postup už tradičně kritizuje opozice. Ta po celou dobu zdůrazňuje, že podpora vlády je nedostatečná. Toto vyjádření navíc bere jako podraz na voliče a vládě vyčítá, že o tomto svém záměru neinformovala veřejnost ještě před volbami.

Návrh na druhou stranu kvitují někteří odborníci. Ti považují větší úspory energií jako silný nástroj v boji se současnou energetickou krizí. „Absence jakýchkoliv mechanismů, které by odměňovaly úspory energií, zvyšuje riziko, že energií jednoduše nebude pro všechny dostatek,“ vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil serveru iDNES.

Síkela chce na trhu oddělit elektřinu a plyn

Ministr také promluvil o chystaných jednáních na úrovni Evropské unie. V pořadu České televize vysvětlil, že by rád prosadil, aby byla oddělena cena elektřiny a plynu. Podle jeho názoru by se tím cena první komodity dramaticky snížila.

Dále také navrhuje, aby došlo k alespoň prozatímnímu oddělení cen elektřiny z klasických elektráren a těch plynových. Ty totiž momentálně elektřinu výrazně zdražují.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je k těmto krokům spíše skeptický. Podle jeho názoru takovýto návrh přes Evropskou unii v žádném případě neprojde. Podle něj by bylo například lepším řešením osvobodit výrobce elektřiny od emisních povolenek.

Zdroj: Česká televize, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články