Kaufland a Lidl spouští zpětný odběr PET lahví a plechovek. O zálohování je v Česku velký zájem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plastove lahve
Zdroj: Shutterstock

Velké potravinové řetězce v České republice se snaží smýšlet ekologicky. Kaufland a Lidl proto nově spustí ve svých prodejnách na zkoušku projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek. Od čtvrtka 23. února tak budou ve vybraných prodejnách lidé moci nápojové obaly vracet.

„Chceme veřejnost upozornit na důležitost udržitelného přístupu k životnímu prostředí a zvýšit její povědomí o možnostech, jak jej dosáhnout,“ vysvětluje na webu Kauflandu tisková mluvčí společnosti Renata Maierl.

Tomáš Myler ze společnosti Lidl pak její slova doplňuje s tím, že dobře nastavený zálohový systém je efektivním opatřením proti odhazování odpadků v přírodě a výrazně tak snižuje znečištění životního prostředí. Zavedení systému záloh sníží dle odborných studií dopad nápojových obalů na životní prostředí téměř o 30 %.

Projekt za miliardy

Spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude stát zhruba 5,2 miliardy korun, píše ČTK. Zhruba 1,3 miliardy ročně pak bude stát provoz systému. Podle analytika společnosti CETA Michaela Fanty hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody.

Důležitým tématem byla při řešení celé problematiky samotná záloha za láhve a plechovky, která má lidi motivovat k tomu, aby je nepoškozené a nepomačkané vraceli. Ta byla nakonec nastavena na 3 až 5 korun za kus.

V současné době ministerstvo životního prostředí zákon o zálohování připravuje. „Do budoucna tak budeme mít legislativně podchycené možné zálohování PET lahví, ale i jiných typů výrobků. Logicky se nabízí autobaterie nebo jiné produkty, které nyní končí mimo Česko,“ prohlásil už v listopadu ministr Marian Jurečka, připomínají Novinky.

Sto let za opicemi

V České republice je o zálohování velký zájem. Lidé například poukazují na to, že sousední Slováci už více než rok mohou plastové láhve a plechovky v obchodech vracet. Míra zálohování tam loni překročila 70 %, uvádí tisková zpráva Iniciativy pro zálohování.

„To už mělo být u nás zavedeno dávno, v takových věcech jsme vždy sto let za opicemi. Aspoň by se pak všude neválely petky a plechovky od prasátek, co to mají 30 metrů do koše, a to je přece strašná dálka,“ myslí si paní Tereza v komentářích na Novinkách.

Na druhou stranu někteří lidé se proti nápadu vyjadřují negativně. „K čemu to bude? Petky a plechovky třídím už teď. Jediný rozdíl pro mě bude nucené otravování se nošením nezmačkaných láhví zpátky do obchodu, místo abych je zmačkal a hodil do žluté popelnice,“ píše v diskuzi na iDNES pan Josef.

Celkově je ale u nás zájem o zálohování obrovský. Podle průzkumu na serveru Jdeme o krok dál by zálohovaly čtyři pětiny Čechů. Zbytek má strach především z navýšení cen za láhve a plechovky.

Zdroj: Kaufland, Lidl, ČTK, Novinky, Přehledně24, iDNES, Jdeme o krok dál

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články