Zálohování PET lahví na Slovensku se setkalo s velkým úspěchem. Velká část Čechů by možnost uvítala i u nás

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
plastove lahve
Zdroj: Shutterstock

V lednu roku 2022 začalo Slovensko zálohovat plastové láhve od nápojů. Během jednoho roku se ukázalo, že Slováci mají o zálohování velký zájem a předčili v tomto ohledu veškerá očekávání. Míra zálohování loni překročila 70 %, uvádí tisková zpráva Iniciativy pro zálohování.

Slováci vysbírali více než 820 milionů nápojových obalů, které jsou následně recyklovány do nových lahví a plechovek. Oproti plánu je to o 10 % více. Podle Kristýny Havlingerové, manažerky Iniciativy, je velmi důležitým poznatkem, že se dá za rok ušetřit tolik obalového materiálu.

Že bude plán naplněn, a navíc ještě překonán, bylo nicméně jasné už v květnu. Slováci odevzdali do konce toho měsíce více než 152 milionů prázdných obalů. V říjnu pak server Ekolist napsal, že po spuštění systému zálohování nápojových obalů výrazně kleslo množství plastových lahví a plechovek ve tříděném sběru.

Zálohování doprovázely problémy

Ze začátku trápily Slováky při vracení plastových lahví drobné problémy, ke kterým patřily například i přeplněné automaty. „Čtyři dny jsem chodil do Tesca s láhvemi, a pokaždé nic,“ řekl například pro slovenský server HN online jeden z občanů.

Lidé se tak museli vracet s odpadem i opakovaně. Dalším problémem je pak složitá doprava s pytlem plným lahví, málokdo totiž zálohuje flašky po jedné. O to větší je div, že zájem o zálohování neklesl, uvádí server Obaly21.

V Česku je o zálohování zájem

K srpnu roku 2022 se zálohovaly PET lahve a plechovky už ve 12 zemích Evropské unie. V České republice se podle České televize ročně dostane na trh 1,65 miliardy PET lahví a 820 milionů plechovek. Velká část Čechů by byla pro, aby se zálohování zavedlo i u nás.

Podle průzkumu na serveru Jdeme o krok dál by zálohovaly čtyři pětiny Čechů. Zbytek má strach především z navýšení cen za lahve a plechovky. Na Slovensku je v současné době cena za zálohu 15 eurocentů, u nás je záloha stanovena pouze na skleněné lahve od piva, a to v hodnotě 3 korun.

Ministerstvo životního prostředí od loňského jara debatuje s výrobci nápojů, odpadovými firmami, obchodníky a obcemi o možnostech zavedení povinného systému zálohování PET lahví a hliníkových plechovek, uvádí ČT.

„Avšak ministerstvo samotné povinné zálohování neprosazuje a ponechává možnosti zálohování na samotných nápojových firmách, kterým platná legislativa umožňuje dobrovolné zavedení takového systému,“ vyjádřil se mluvčí resortu Ondřej Charvát.

Česká republika se tak prozatím pokouší pomáhat životnímu prostředí jinak, Senát například loni schválil zákaz některých plastových výrobků. Patří k nim mimo jiné i plastové příbory nebo brčka.

Zdroj: Ekolist, Tisková zpráva Iniciativy pro zálohování, Obaly21, HN online, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články