Kauza Dominika Feriho vyvolala bouřlivé emoce. Přečtěte si ostré reakce politiků

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dominik feri
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Poslanec TOP 09 Dominik Feri včera rezignoval na svůj post poté, co Deník N a Alarm přišli s informací, že během let 2015 až 2020 sexuálně obtěžoval několik žen. Bývalý poslanec obvinění odmítl a je připraven je řešit právní cestou. Ke kauze se vyjádřili jak Feriho spolustraníci, tak jeho političtí oponenti.

Sám Feri vydal prohlášení na instagramu: „Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb. Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou. Byla pro mě mimořádná čest sloužit a být vaším poslancem,“ uvedl.

Přijal odpovědnost, míní Kalousek

Jeho reakce si někteří politici váží a připomínají, že není v naší politice pravidlem. „Dominik Feri je politikem TOP 09. Tedy politické strany s jasně ukotvenými zásadami. Žádné kňučení o okopávání kotníků, či o špinavé kampani. Jasné a nevyhýbavé přijmutí odpovědnosti. Děkuji za tento postoj a přeji hodně štěstí,“ uvedl na twitteru Miroslav Kalousek.

„Dominika považuji za svého přítele a věřím, že očistí své jméno. Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

K incidentu se vyjádřil i bývalý předseda vlády Topolánek: „Nezlehčuji případný trestný čin. Právě naopak! Při takto závažném obvinění (za 30 let nebyl žádný politik obviněn z opakovaného znásilnění) je opravdu nutné postupovat striktně dle práva, nikoli cestou lidového tribunálu.  Chceme si sekat na náměstích hlavy?!“ napsal.

Podporu vyjádřil také kontroverzní politik Pavel Novotný: „Dominik Feri je kamarád, snad to tak mohu říci. Zažil jsem jeho narozeninový mejdan. Dvacet koček z práv. Kalilo se, ale úroveň, Dominik galantní, vždy a všude, když jsem měl tu čest. Enko (Deník N, pozn. red.) mám rád, ale za bulvár vzkazuju, že tohle bych neotiskl. Útok bez nábojů, sorryjako,“ napsal na twitteru.

Reakce na údajné obtěžování byly i ostřejší

„Nevím, jestli Dominik Feri porušil zákon a někoho znásilnil. Ale i podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně. Mám malou dceru a doufám, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je on. A neuvidí ho ani v TV jako politika,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Jeho příspěvek sdílel také premiér Babiš.

„Jsem otec tří dcer a k Ferimu můžu říci jen jediné. Jsi neskutečný prase!!!!! Škoda, že už to tomuto sexuálnímu predátorovi nestihnu říci ve sněmovně přímo do očí. Nejspíš škola Kalouska a běžná věc u TOP 09,“ rozohnil se na facebooku poslanec za ANO Pavel Růžička.

Zvláštní komentář, vztahující kauzu na celou stranu TOP 09, napsala na twitter ministryně Jana Maláčová: „Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov,“ uvedla.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články