Kauza Feri: „Chceš pr*at?“ napsala si na transparent. Pirátská europoslankyně řekla, proč zvolila právě tato slova

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
marketa gregorova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Prahou se prohnala demonstrace, na které se objevovali lidé s nejrůznějšími transparenty. Některé z nich se doopravdy nedaly přehlédnout, jelikož obsahovaly slova, která by v mnohých vzbudila pohoršení.

Demonstrace proti sexuálnímu násilí následovala nedlouho poté, co se začal řešit skandál kolem nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho. Bývalý poslanec byl obviněn několika dívkami z toho, že je prý údajně znásilnil.

Demonstrace v Praze

Dominik Feri se kvůli kauze, která je v posledních týdnech hojně řešena, stal symbolem přetrvávajícího problému týkajícího se dorozumívání se v intimních záležitostech mezi dvěma jedinci.

Nedávno se v Praze objevila demonstrace, která byla plná transparentů, často s velice originálními slogany. Demonstrace se zúčastnili jedinci, kteří bojují proti zlehčování domácího a sexualizovaného násilí.

Na demonstraci se objevila i europoslankyně Markéta Gregorová z Pirátské strany. Ta s sebou nesla transparent s nápisem „Chceš pr*at?“ Na otázku, proč si vybrala zrovna tento slogan, uvedla, že demonstrace bez kontroverze jí přijde kontraproduktivní.

Demonstrace, která se uskutečnila v Praze, se zúčastnilo asi čtyři sta lidí. Organizace se zhostilo sdružení Bez trestu, které by přivítalo vytvoření veřejně přístupné databáze všech trestních rozsudků, povinné vzdělávání soudců a státních zástupců v této oblasti, a hlavně změnu ve vnímání ve společnosti.

Rezignace Feriho

Podle provedených výzkumů se za svůj život se znásilněním potká až pětadvacet procent žen. Pouze u nás se ročně stane okolo dvanácti tisíc znásilnění, hlášených je pouze zlomek z nich.

Dominik Feri poté, co se dívky začaly ozývat a vyjadřovat se ohledně zážitků s bývalým poslancem, rezignoval a ze své funkce odstoupil. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se za Feriho činy dodatečně omluvila.

Následkem kauzy je také to, že se proti obětem sexuálního násilí a šikany zvedl jistý odpor konzervativněji smýšlejících lidí.

Před pár dny se objevila další prohlášení dívek, které měly údajně přijít do styku s exposlancem Ferim. Některé z nich uvedly, že je Feri údajně ponižoval a nutil je k sexuálnímu styku.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: František OlšaSouvisející články