Kde sežene stát peníze na dluhy vzniklé při koronavirové krizi? Politici navrhují různá řešení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
financni krize
Zdroj: Shutterstock

Koronavirová situace ovlivnila život každého z nás, jen málokdo si ale dovede představit, jakou paseku napáchala ve veřejných českých financích. Vzniklé dluhy a chybějící peníze je třeba rychle řešit, a nejeden politik proto nyní přemýšlí, co dál.

Jak se vrátit zpět do rovnováhy? To bude podle CNN Prima News jedním z hlavních témat nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. V diskuzním pořadu 100 dní do voleb bylo představeno hned několik návrhů.

Mezi ty hlavní patří danění zahraničního kapitálu. V úvahu ale připadá také to, že platit by měly především bohatší firmy, které by díky zvýšeným daním mohly pomoci státní problémy vyrovnat.

Daně fyzických osob se nezvednou

„Bude daněn zahraniční kapitál, nadnárodní kapitál, ale na druhou stranu se daně lidí – fyzických osob – nezvednou,“ řekl pro pořad 100 dní do voleb místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Měly by se danit spíše firmy s větším příjmem, které mají sídlo v České republice, zároveň však ale fungují jako zahraniční. „My chceme, aby byla rovná daň 15 procent a na základní komodity aby byla snížená daň 10 procent,“ doplnila jeho slova Zuzana Majerová Zahradníková za Trikolóru.

Majerová dále prohlásila, že počítají s propuštěním zhruba 30 000 úředníků. V tom s ní ale nesouhlasí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, podle které by měli platit spíše bohatí a omezování vlastních řad by se nemělo přeceňovat.

Je třeba vytvářet podmínky zahraničním investorům

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský má na celou situaci zase jiný názor. Podle něj by bylo vhodné vytvářet zahraničním investorům co nejvýhodnější podmínky k jejich činnosti.

„Chceme, aby u nás reinvestovali, tvořili nová pracovní místa a lidem rostly mzdy. Když lidem porostou mzdy, bude se zvyšovat daňový základ a vybere se víc na daních,“ řekl.

Podle ODS by zase bylo nejlepší primárně co nejvíce snížit provozní výdaje státu. To by podle všeho mělo znamenat získání peněz na ušetření za zbytečné agendy státu, které často bývají zdvojené. Vypadá to, že způsobů, jak státní rozpočet vyléčit, je celá řada. Který se ale nakonec ukáže jako ten správný, to zjistíme po volbách.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články