Klausova party na Hradě bude pěkně mastná. Za co a za koho utratí exprezident více než čtvrt milionu?

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
vaclav klaus
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Oslavu svých osmdesátých narozenin se rozhodl bývalý prezident Václav Klaus uspořádat opět přímo na Pražském hradě, konkrétně v Jižních zahradách. Uskuteční se v pátek 18. června a přijít může až 500 osob. Za pronájem prostor má Klaus zaplatit slušnou sumu. Píše o tom Blesk.cz.

Přes čtvrt milionu zaplatí ze své kapsy Klaus za to, aby s ním kamarádi, další politici a umělci oslavili jeho kulatiny. Konkrétně ho pronájem vybraných prostor bude stát 261 360 korun.

Ačkoliv je oficiálním pořadatelem oslavy Institut Václava Klause, peníze za party odejdou přímo z Klausova konta. Redakce Deníku N upozornila na Komisionářskou smlouvu, kterou uzavřel institut se Správou Pražského hradu.

V ní stojí, že prostory se začnou připravovat na akci již ve čtvrtek. V ten den večer se totiž dle smlouvy má začít chystat technika.

Jedním z důvodů může být velikost akce, na kterou má dorazit až pět stovek hostů. Mezi nimi budou i umělci, kteří Klausovi k narozeninám zahrají. Mluví se o Ivanovi Mládkovi a jeho Banjo Bandu či jazzovém pianistovi Emilovi Viklickém.

Zeman nebude chybět

Koho dalšího Klaus osobně pozval? Pozvání prý přijal prezident Miloš Zeman. „Pan prezident se chystá Václavu Klausovi osobně poblahopřát,“ potvrdil Zemanovu přítomnost na party pro deník Blesk mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

I Zeman by měl dodržovat opatření v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. To je ostatně zaneseno i ve smlouvě: „Na základě dohody obou smluvních stran je touto smlouvou stanoven maximální počet osob účastnících se akce postupně v průběhu celého dne na 500 osob, tj. (hostů) celkem, a to za podmínky důsledného dodržení veškerých aktuálních závazných opatření a omezení vydaných vládou ČR a/či příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií SARS-Cov-2,“ cituje dokument redakce Blesk Zprávy, která do něj měla možnost nahlédnout.

Zajímavé je, že se nebude jednat jen o večerní akci či koncert, jak by to mohlo na první pohled vypadat. Začátek je ve smlouvě avizován na sedmou ranní a konec v deset hodin večer. Dle informací Blesku by ale oficiálně měla začít ve tři hodiny odpoledne.

Klausovi bude k dispozici ochranka a hasiči, zajištěn bude i úklid a vybavení prostoru.

Loni se oslava nekonala

Exprezident České republiky pořádá narozeninové oslavy pravidelně. V minulém roce se však neuskutečnila vlivem pandemie nemoci covid-19.

„Vzhledem k ne příliš povzbudivé situaci po koronavirové krizi se pan prezident rozhodl, že teď není vhodná doba na velké oslavy. Tradiční hanspaulská společenská akce se proto letos konat nebude,“ vyjádřil se loni Blesk Zprávám Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Řada hostů se těchto oslav účastní pravidelně. Například frontman skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma, který si ji nenechal ujít ani v minulých letech. I letos by měl Klausovi pogratulovat skrze své hudební číslo.

Autor: Marek SlaninaSouvisející články